Array

Zvicrës i shtohen 10,280 kosovarë

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Kosovarët marrin pjesë me 5.4 për qind në numrin e përgjithshëm të banorëve të Zvicrës Kosovarët marrin pjesë me 5.4 për qind në numrin e përgjithshëm të banorëve të Zvicrës
Në fakt, ky shtim ka të bëjë me faktin se qytetarët nga Kosova në Zvicër që nga pavarësia e 17 shkurtit 2008, janë riregjistruar me shtetësi kosovare.
Sipas “Statistik Zuëanderung”, 15.8 për qind e italianëve përbëjnë grupin më të madh të të huajve në Zvicër. Gjermania pason me 15.3 për qind, Portugalia me 13.5 dhe Franca me 6 e Kosova me 5.4 për qind.

Në Zvicër janë regjistruar vitin e kaluar 10,208 kosovarë, që shënon rritjen më të madhe pas portugezëve dhe italianëve, bëhet e ditur në statistikat e migracionit, që i ka bërë publike Sekretariati për Migracion, raporton Albinfo.Ch.

- Advertisement -

Sipas zëdhënësit të SEM, Martin Reichlin, kjo ka të bëjë kryesisht me faktin se qytetarët nga Kosova në Zvicër që nga pavarësia e Kosovës janë riregjistruar me shtetësi kosovare.

Sipas SEM, në anën tjetër ka ulje të nacionalitetit serb në Zvicër.

- Advertisement -

Shumica e të huajve jetojnë në Kantonin e Cyrihut, pastaj vjen Vaudi, Gjeneva dhe Aargau.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -