Zvicra feston ditën e saj kombëtare

Must Read

Shaqiri: Vazhdojmë me digjitalizimin dhe reformat kyçe të administratës publike

Do të vazhdoj me procesin e digjitalizimit dhe zbatimit të reformave kryesore të administratës publike në mënyrë...

Osmani agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian, duke realizuar...

Urim nga Mickoski me rastin e Ditës Ndërkombëtare të boshnjakëve

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski dërgoi urim me rastin e 28 Shtatorit, Ditës Ndërkombëtare të Boshnjakëve.
- Advertisement -

Zviceranët sot festojnë ditën kombëtare të tyre. 1 Gushti përkujton krijimin e Konfederatës Zvicerane që ne njohim sot.

Në vitin 1291, tri kantone malore ishin bashkuar dhe kanë firmosur Kartën Federale, e cila ishte baza e Konfederatës së sotme zvicerane me 26 kantone.

- Advertisement -

Një grup burrash liridashës ishte betuar për besnikëri në livadhin e Rutli në bregun e liqenit të Lucernit, në kantonin e Urit.

Megjithatë, karta ishte zbuluar në vitin 1758 dhe Qeveria zvicerane e kishte konsideruar zyrtarisht atë si dokument mbi të cilin ngrihej shteti i tyre nga fundi i viteve 1800.

- Advertisement -

Për herë të parë, 1 gushti ishte festuar në vitin 1891, ndërsa nga 1899 ishte bërë festë vjetore.

Në vitin 1993, zviceranët kishin votuar në masë që 1 gushti të jetë festë kombëtare dhe kështu nga viti 1994 ajo ishte bërë edhe ditë pushimi.

- Advertisement -

1 Gushti festohet brenda dhe jashtë Zvicrës me fenerë letre, zjarre dhe fishekzjarre.

- Advertisement -

Shaqiri: Vazhdojmë me digjitalizimin dhe reformat kyçe të administratës publike

Do të vazhdoj me procesin e digjitalizimit dhe zbatimit të reformave kryesore të administratës publike në mënyrë që ta përgatisim për hyrjen...

Osmani agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian, duke realizuar takime me eurodeputetë me ndikim...

Urim nga Mickoski me rastin e Ditës Ndërkombëtare të boshnjakëve

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski dërgoi urim me rastin e 28 Shtatorit, Ditës Ndërkombëtare të Boshnjakëve. “Më lejoni në...

Jeton Shaqiri në paraqitjen e parë si ministër premtoi sistematizim të administratorëve

Shkurtim i institucioneve shtetërore, integrim i uebfaqeve të Qeverisë dhe ministrive në një platformë duke u integruar edhe me e-Shërbime, trasferimi i...

Qeveria e Kosovës formon Zyrë për Luginën e Preshevës

Qeveria e Kosovës sot vendosi të formojë Zyrë për mbështetjen e banorëve të Luginës së Preshevës, njofton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -