Zjarri i para dy vjetëve në Ministrinë e Drejtësisë, s’ka vepër penale ka vërtetuar Prokuroria

Must Read

528 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 528 shkelje për mosmbajtjen e maskës.

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë...

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve...
- Advertisement -

Duke u përgjigjur në pyetjen që para dy ditësh TV21 e dërgoi te Prokuroria Themelore Publike, është njoftuar se nuk ka vepër penale në zjarrin e Ministrisë së Drejtësisë që ndodhi para dy vjetësh. Për shkak të kësaj, Prokuria nuk ka ngritur hetim të metutjeshëm dhe rasti është mbyllur pas procedurës parahetimore.

​”Nga analiza e të gjitha verifikimeve të bëra gjatë procedurës parahetimore, doli se nga aspekti juridik-penal nuk ekziston bazë për dyshim se zjarri është shkaktuar si rezultat i veprës penale”, shkruan mes të tjerash në përgjigjen e Prokurorisë. Rasti i zjarrit në Ministrinë e Drejtësisë, që ndodhi gjatë prillit të 2018-s, u aktualizua pasi ditë më parë u dogjën edhe hapësirat e Inspektoratit të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga ku, përveç zyrat e këtij inspektorati u dëmtuan edhe zyrat e Agjencisë së Lajmeve MIA.

- Advertisement -

Dokumentet si në rastin e Inspektoratit u dogjën edhe gjatë zjarrit në Ministri të Drejtësisë. Atëherë informacionet jozyrtare thonin se zjarri është shkaktuar nga faktori njeri, por këto nuk i ka vërtetuar Prokuroria./TV21

- Advertisement -

528 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 528 shkelje për mosmbajtjen e maskës. Nga Ministria...

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë qytetarët, njoftoi kryeministri Zoran Zaev....

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve kapitale. Këtë, siç informojnë nga...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill në Kinën Jugperëndimore, kumtuan autoritetet...

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -