Array

Zharku fton regjisorët të xhirojnë në Kosovë

Must Read

Rama e fshiu shkrimin për Leshnicën, thotë u gabua fotografia

Në profilin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama nuk qëndron më fotografia e Leshnicës së Malit Sharr...

Pasqyrë ditore për gjendjen me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri tani janë infektuar 33,683,835...

Ku ngecin punët për ndërtimin e poliklinikës në Butel?

Kryetari i Komunës së Butelit, Velimir Smilevski, në emisionin "10Minuta" në TV21, tha se për ndërtimin e...
- Advertisement -

Drejtori i Qendrës Kinematografike të Kosovës, Arben Zharku, ishte njëri ndër panelistët e diskutimit të titulluar “Meet the funds”, që është organizuar nga Istanbul Film Festival, në edicionin e 34-të këtij festivali.

Krahas drejtorit të QKK-së, pjesë e panelit kanë qenë edhe Irina Kanousheva (Bulgarian National Film Center), Jovan Marjanovic (Creative Europe and City of Sarajevo), Khalil Benkirane (Doha Film Institute), Salome Murvanidze (Ministry of Culture of Ajara Region), Giorgi Khabashvili (Georgian National Film Center) Eva Hubert (Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein), Sergio Garcia de Leaniz (Eurimages), Snezana Maric (Serbian Film Center), Teresa Hoefert de Turégano (Medienboard Berlin Brandenburg).

- Advertisement -

Temë diskutimi ishin mënyrat e bashkëprodhimit në Ballkan, me ç’rast Zharku inkurajoi producentët turk që të shfrytëzojnë mundësitë që i ofron Kosova si vend potencial për xhirim të filmave.

Këtë vit, Festivali i Filmit në Stamboll tërhoqi vëmendje të madhe për shkak se Ministria turke e Kulturës nuk lejoi shfaqjen e filmit dokumentar “Bakur”, me arsyetimin se ky film nuk i kishte autorizimet e nevojshme.

- Advertisement -

Në shenjë solidarizimi dhe proteste kundër censurës ky festival ka anuluar konkurrencën ndërkombëtare dhe kombëtare, konkurrencën kombëtare për filmat dokumentar, si dhe ceremoninë e mbylljes të festivalit,raporton kosovalive.

- Advertisement -

Rama e fshiu shkrimin për Leshnicën, thotë u gabua fotografia

Në profilin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama nuk qëndron më fotografia e Leshnicës së Malit Sharr ku ai e paraqiti si...

Pasqyrë ditore për gjendjen me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri tani janë infektuar 33,683,835 persona. Nga pasojat nga Kovid-19...

Ku ngecin punët për ndërtimin e poliklinikës në Butel?

Kryetari i Komunës së Butelit, Velimir Smilevski, në emisionin "10Minuta" në TV21, tha se për ndërtimin e poliklinikës punët kanë ngecur në...

Kërçovë, mësimi online do të bojkotohet, Carovska: Bojkoti nuk na sjell të mira

Këshillat e prindërve në shkollat e Kërçovës kanë vendosur të bojkotojnë mësimin online. Prindërit janë ngritur në këmbë pas...

1 vit nga premtimi për shkollën në Idrizovë, Georgievski dhe Carovska bashkë, por të pakoordinuar

https://youtu.be/eZaNbYhFj8g Entuziazëm, shpresë. Kështu u ndien banorët e lagjes Idrizovë një vit më parë,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -