Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

Must Read

Taravari lut gostivarasit që vetëm në rast nevoje të domosdoshme të drejtohen në Komunë

"Për shkak të situatës së rënduar me Covid-19, administrata komunale e Gostivarit do të angazhohet që të...

Benzina lirohet për gjysmë denari, çmimi i diselit mbetet i njëjtë

Benzina dhe vaji ekstra i lehtë i lehtë për amvisëri do të bien për gjysmë denari për...

Armenia dhe Azerbajxhani me akuza të ndërsjellta për mosrespektim të armëpushimit të ri

Armenia dhe Azerbajxhani po akuzohen mes veti për shkelje të armëpushimit të tretë të arritur në Nagorno-Karabah,...

“Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor, ndërsa Ministri Arbër Ademi më shumë u morr me kandidaturën për deputet, se sa me çështjet e arsimit” – kështu akuzoi mbrëmë në emisionin Click Plus nënkryetari dhe deputeti i LSDM-së Muhamed Zekiri, duke e justifikuar bashkëpartiaken e tij Milla Carovska për gjendjen në të cilën ndodhet sistemi i arsimit.

-Ministri i atëhershëm ishte edhe kandidat për deputet, bartës liste, besoj se i është përkushtuar më tepër fushatës se sa punës ku ishte Ministër dhe këtu unë vetë e shoh këtë problem që është lënë ndoshta, nuk është punuar prej fillimit. Ministresha e dini ka një muaj që është në këtë post dhe menjëherë i është përkushtuar punës për të filluar sa më mirë vitin e ri shkollor,- Muhamed Zekiri, deputet i LSDM-së.

Ish Ministri Arbër Ademi krejt këto i sheh si mungesë informacioni. Pohon se deri në çastin e fundit sa ka qenë Ministër është angazhuar për mënyrën e organizimit të procesit arsimor. Zekirin e quan provokator kujdestar!

-Nuk e kuptoj arsyen se pse duhet të ja jep vetvetes rolin e provokatorit kujdestar ndaj eksponentëve të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe rrjedhimisht ndaj meje në këtë rast. (ngjitje) Deri në ditët, çastet e momentet e fundit sa kemi qenë në drejtim të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës ne maksimalisht kemi qenë të angazhuar për cilësinë e arsimit dhe mënyrën e organizimit dhe realizimit të procesit arsimor edhe për vitin shkollor që filloi sot,- Arbër Ademi, ish-ministër i Arsimit.

Arsyeja se pse viti shkollor filloi me një muaj vonesë, siç shpjegon Ademi, janë rekomandimet e institucioneve shëndetësore për të mos filluar mësimin më 1 shtator si dhe mungesa e një baze ligjore. Dekretet me fuqi ligji të qeverisë vlenin vetëm në kohë të gjendjes së jashtëzakonshme e cila përfundoi në qershor. Ligjet për arsimin fillor dhe të mesëm u miratuan pas zgjedhjeve, nga përbërja e re parlamentare.

  • Tags
  • 5

Taravari lut gostivarasit që vetëm në rast nevoje të domosdoshme të drejtohen në Komunë

"Për shkak të situatës së rënduar me Covid-19, administrata komunale e Gostivarit do të angazhohet që të gjitha shërbimet ndaj qytetarëve t’i...

Benzina lirohet për gjysmë denari, çmimi i diselit mbetet i njëjtë

Benzina dhe vaji ekstra i lehtë i lehtë për amvisëri do të bien për gjysmë denari për litër prej sonte në mesnatë,...

Armenia dhe Azerbajxhani me akuza të ndërsjellta për mosrespektim të armëpushimit të ri

Armenia dhe Azerbajxhani po akuzohen mes veti për shkelje të armëpushimit të tretë të arritur në Nagorno-Karabah, që sot hyri në fuqi.

Zaev-Dimovski: Masat qeveritare janë mbështetje për sektorin privat dhe mbrojtjen e vendeve të punës

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev priti delegacionin e Lidhjes së Sindikatave (LSM) të udhëhequr nga kryetari...

Filipçe: Mbi 85% e të vdekurve nga Covid-19 kanë pasur edhe sëmundje tjera shoqëruese

Në lidhje me numrin e lartë të vdekshmërisë nga Covid-19 Ministri i Shëndetësisë thotë se shumica e pacientëve të vdekurv kanë qenë...

More Articles Like This