Zbulohen borxhet tronditëse të Mançester Junajtedit

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Borxhet e gjigantit anglez, Mançester Junajted janë rritur për shkak të pandemisë së koronavirusit. Të dhënat financiare të klubit për tremujorin e parë të vitit 2020 i tregojnë tashmë pasojat serioze të krizës. Para fillimit të pandemisë, borxhet e “djajve të kuq”, arritën në 141 milion euro, ndërsa tani ato janë rritur në shumën prej 477 milion euro.

Të ardhurat vjetore ranë për 19 për qind në 137 milion euro, megjithëse prania e tyre në Ligën e Evropës në vend se në Ligën e Kampionëve, kontribuon në këtë rënie.

Prej 31 marsit, buxheti i Junajtedit ishte pak më shumë se 100 milion euro, me atë që klubi ka qasje në një shtesë prej 166 milion euro, që është në formën e një kredie që do të sigurojë “fleksibilitet financiar për ta mbështetur klubin për ndërprerjen, të shkaktuar nga KOVID-19 “.

Të ardhurat nga transmetimi i ndeshjeve për tremujorin e parë janë vetëm 28 milion euro, që është më shumë se 50 për qind nga 53 milion euro të vitit të kaluar.

Fakti që ndeshjet e mbetura të “djajve të kuq” do të luhen pa publik do të ketë një ndikim shtesë në të ardhurat nga ndeshjet dhe shitjet e biletave.

“Fokusi ynë mbetet në shëndetin dhe mirëqenien e kolegëve, tifozëve dhe partnerëve tanë në të gjithë botën. Ne jemi jashtëzakonisht krenarë për mënyrën se si reagoi klubi gjatë kësaj krize. Ne mezi presim ta sigurojmë rikthimin tonë të sigurt në fushë dhe momentin emocionues të lojës. Puna jonë gjatë krizës i pasqyron vlerat tona themelore si një klub dhe rezistencën që e kemi demonstruar shumë herë përgjatë historisë sonë të gjatë”, tha nënkryetari i klubit, Ed Vudvord./MIA

 

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -