Zaharieva: Më 2 shtator do ta kuptojmë nëse do të japim dorëheqje

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Më 2 shtator do të zbulojmë nëse do të ketë 120 nënshkrime për mbështetjen e propozimit të GERB dhe nëse është “po”, atëherë do të ketë gatishmëri për të dhënë dorëheqjen, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Bullgarisë për BTV, Ekaterina Zaharieva.

“Nevoja për të thirrur Asamblenë e madhe kombëtare është debatuar me vite, por deri më tani askush nuk e ka bërë një gjë të tillë, duke përfshirë edhe një numër partish politike që kanë zhvilluar fushata të tilla zgjedhore. Ne e bëmë këtë”, tha Zaharieva dhe bëri thirrje që të lexohet propozimi i GERB.

- Advertisement -

Partitë politike, të cilat zotohen për reforma të rëndësishme, t’i shpjegojnë njerëzve pse, kur ofrohet mundësia për reforma vërtet thelbësore, ata janë kundër saj. Kjo kushtetutë nuk do të miratohet nga ky Asambleja kombëtare, por thjesht do të votojë vendimin për mbledhjen e Asamblesë së madhe kombëtare, shtoi Zaharieva.

Ajo theksoi se propozimi për uljen e numrit të deputetëve në 120 është lëndë votimi.

- Advertisement -

Lidhur me komentin e mbrëmshëm të presidentit Rumen Radev nga Varna, i cili e quajti kryeministrin Bojko Borisov “absolutisht të paparashikueshëm” dhe kërkoi dorëheqjen e tij të menjëhershme, zëvendëskryeministrja Zaharieva tha se presidenti nuk po vepronte si president, por si udhëheqës i opozitës, raportoi BGNES. sn/

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -