Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Zaev ka zhvilluar takime me liderët e partive, tregojnë burime partiake të LSDM-së. Dje ai është marrë vesh me Menduh Thaçin, lideri i PDSH-së i cili ka pranuar të jetë pjesë e shumicës së re, por larg syve të opinionit publik është takuar edhe me liderin e BDI-së, Ali Ahmetin, ndërsa jozyrtarisht rreth mesditës është takuar edhe me Ziadin Selën nga ASH-ja.

“Kryetari i LSDM-së, Zaev ka zhvilluar takim me kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçin, me liderin e BDI-së, Ali Ahmetin, me liderin e ASH-së, Ziadin Selën dhe me Afrim Gashin, kryetar i Alterantivës. Po zhvillohen edhe konsultime nga formati i ndryshëm, nëse ka ndonjë progres në bisedime, do ta njoftojmë opinionin publik”, thonë nga LSDM.

- Advertisement -

Përveç me Thaçin, tani për tani nuk ka informacione për rezultat eventual prej këtyre takimeve. E pyetëm Zaevin se për çfarë janë dakorduar liderët, por përveç informacionit se zhvillohen takime ai nuk dha detaje të tjera.

“Kur të kemi ndonjë lëvizje konkrete do të njoftojmë. Tashmë po zhvillohen bisedime në bazë të parimeve, me kryetarët e partive, me grupe pune, anëtarë të kryesive të partive për mandat të ri katërvjeçar të shumicës së qëndrueshme në Kuvend dhe formim të qeverisë së përkushtuar e cila do të lëvizë shpejt”, deklaroi kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev.

- Advertisement -

Zaevi dje tha se janë të mundshme negociatat edhe me BDI-në, edhe me Aleancën për Shqiptarët, por nuk saktësoi kur do të mbahen takimet. Konfirmim se negociatat po zhvillohen, morëm edhe nga sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Arben Taravari.

Zaevi dje deklaroi se do të formojë shumicë të qëndrueshme dhe më të gjerë se 61 deputetët e nevojshëm, por nuk dha përgjigje mbi çka bazohet pretendimi i tij. Në opinion publik spekulohet se Zaevi po tenton ta sigurojë shumicën edhe me deputetët e VMRO-DPMNE-së. Por, Hristijan Mickoski thotë se i njeh njerëzit të cilët e kanë dhënë ofertën, por se nuk dëshiron t’i zbulojë emrat e tyre për të mos dëmtuar procesin negociues. Siç pohon, deputetëve u janë ofruar shuma të majme parash.

- Advertisement -

“Kur vini me oferta të shprehura në numra 6-7 shifrorë në valuta të huaja, kur vini me oferta për privilegje për familjet, për mbrojtjen tuaj, kur vini me oferta se nesër ju është mundësuar takim me udhëheqjen e LSDM-së, atëherë kjo me të vërtetë shkakton neveri”, u shpreh Hristijan Mickoski, kryetari i VMRO-DPMNE-së.

Edhe Mickoski pohon se po bisedon për formimin e shumicës, duke thënë se gjatë ditëve në vijim do të takohet me partitë, për siç tha – në përpjekje për formimin e Qeverisë së re.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -