Zaev: 8 shtatori është kurorë e aspiratës shekullore, sot e kemi për detyrë ta ruajmë dhe zhvillojmë shtetin tonë

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

29 vjet më parë më 8 shtator, qytetarët e Republikës së Maqedonisë, të gjitha gjeneratave të ardhshme të këtij vendi, ua dhanë dhuratën më të madhe – pavarësinë e vendit. U bë realitet ëndrra e të gjitha gjeneratave të mëparshme për pavarësi dhe liri, deklaroi kryeministri Zoran Zaev, gjatë fjalimit të tij me rastin e shënimit të Ditës së pavarësisë së vendit. Ai tha se e mban mend ditën kur Maqedonia u shall si shtet i pavarur.

 “E mbaj mend ditën e 8 shtatorit të vitit 1991, ditën e referendumit për pavarësi. Për gjithmonë do t’i mbaj mend pamjet nga sheshi Maqedonia dhe fjalët e presidentit Gligorov i cili na e uroi pavarësinë, si dhe tingujt e himnit maqedonas, himni më i bukur në botë”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev.

- Advertisement -

Rruga e pavarësisë është mbuluar me angazhimet, përpjekjet dhe sakrificat e shumë gjeneratave, ndërsa 8 shtatori është kurorë e aspiratës shekullore, por sot kemi obligim ta ruajmë dhe zhvillojmë shtetin maqedonas. E çuam shtetin në rrugën drejt BE-së dhe anëtarësimit në NATO, tha Zaev në fjalimin e tij.

“Vjen koha e rendit dhe disiplinës. Qeveria e re hyn në luftë pa kompromis kundër korrupsionit dhe krimit në të gjitha nivelet. Kjo do të jetë historia më e rëndësishme. Fillojmë ekonomi të re maqedonase. E transformuam ekonominë tonë në ekonomi dinamike, inovative, të hapur dhe konkurruese. Ekonomia është e gatshme që t’u përgjigjet sfidave të reja duke ofruar shans për çdokënd”, tha Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

- Advertisement -

Ai i thirri qytetarët të kontribuojnë për ndërtimin e shtetit tonë, çdokush në mënyrën e tij, ndërsa njëkohësisht e thirri edhe opozitën që t’i lëshojë interesat partiake dhe të tregojë sjellje shtetbërëse.

Ai theksoi se sfida kryesore e këtij viti mbetet ballafaqimi me pandeminë. Manifestimi i shënimit të ditës së pavarësisë filloi në orët e hershme të mëngjesit me vendosje të lules në varrin e presidentit të parë të shtetit, Kiro Gligorov si dhe në varrin e ish presidenti i cili jetën e humbi në mënyrë tragjike, Boris Trajkovski.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -