Xhon Boltoni në librin e ri e krahason Erdoganin me Musolinin

Must Read

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka...

Mbi 80 dyqane në QTQ janë të mbyllura, jepen me qira pa pagesë! Nuk mund t’i paguajnë as faturat

https://youtu.be/J0R4RWmTr_U Dyqanet jepen me qira ose shiten. Këto shpallje mund të shihen...

Bytyqi u apeloi kolegëve të tij funksionarë: Të marrin fund diskutimet për dygjuhësinë në kompanitë private

https://youtu.be/9OEaJSaTFQ0 Zv/kryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi apeloi që të marrin fund...
- Advertisement -

Ish këshilltari i Sigurisë Kombëtare të presidentit Donald Tramp, Xhon Boltoni në librin e tij të ri e krahason liderin turk Rexhep Taip Erdogan me diktatorin fashist Benito Musolinin.

“Biseda telefonike me Erdoganin u tregua si përvojë e vërtetë. Derisa e dëgjoja, ai tingëllonte si Musolini si flet nga ballkoni i tij në Romë, me këtë dallim që Erdogani fliste me atë ton  dhe zërin e lartë në telefon. Dukej si të na jepte leksione derisa qëndrojmë në byronë për marrjen e vendimeve”, shkruan Boltoni, duke zbuluar detaje për bisedën midis tij, Erdoganit dhe kolegut të tij amerikan Donald Trampit.

- Advertisement -

Biseda ishte realizuar menjëherë pas sulmit të pretenduar kimik në afërsi të Damaskut në Siri në vitin 2018 ku humbën jetën më shumë se 40 persona. Pas më pak se një javë, aleatët e SHBA-së, Britania e Madhe dhe Franca filluan sulme ajrore mbi caqet ushtarake siriane.

Në librin e tij, Boltoni e quan Erdoganin diktator, duke i komentuar përpjekjet e Trampit të intervenojë në rastin kundër Halkbank në dobi të Turqisë dhe ta shfrytëzojë funksionin e tij që t’i ndalojë të gjitha llojet e veprimeve të mëtejshme ligjore kundër bankës.

- Advertisement -

Halkbank akuzohet se ka marrë pjesë në një skemë të madhe për anashkalimin e sanksioneve kundër Iranit. Në akuzë pohohet se biznesmeni turko-iranian Reza Zarab ka korruptuar funksionarë të lartë, përfshirë edhe një ministër turk, që të ndihmojnë në rikahëzimin e të ardhurave iraniane të naftës përmes Halkbankës me ndihmën e marrëveshjeve zë rreme./MIA

- Advertisement -

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...

Mbi 80 dyqane në QTQ janë të mbyllura, jepen me qira pa pagesë! Nuk mund t’i paguajnë as faturat

https://youtu.be/J0R4RWmTr_U Dyqanet jepen me qira ose shiten. Këto shpallje mund të shihen në shumë dyqane të Qendrës...

Bytyqi u apeloi kolegëve të tij funksionarë: Të marrin fund diskutimet për dygjuhësinë në kompanitë private

https://youtu.be/9OEaJSaTFQ0 Zv/kryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi apeloi që të marrin fund diskutimet për vendosjen e dygjuhësisë...

Rrallë kush riparon këpucët, zanati i këpucëtarisë në Kërçovë drejt zhdukjes

https://youtu.be/wCl-H-CXyY8 Këpucëtari Asan Kanzo herët në mëngjes hapi punëtorinë e tij dhe filloi të riparonte këpucët që...

9.500 emigrantë vendosen në kampin e përkohshëm në Lezbos

Për momentin i kemi 9.500 njerëz në kampin e ri, zyrtarisht 2.000 janë jashtë kampit dhe rreth një mijë njerëz do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -