Wang Yi bën thirrje për marrëdhënie “jokonfliktuale, jokonfrontuese” midis Kinës e ShBA-së

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Anëtari i Këshillit të Shtetit dhe ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi tha të hënën se marrëdhëniet mes dy ekonomive më të mëdha në botë ndodhen në “udhëkryq”, duke nxitur krijimin e marrëdhënieve “jokonfliktuale, jokonfrontuese” midis Kinës dhe ShBA-së.

Duke folur në ceremoninë e hapjes në Pekin të forumit me temë “Nxitja e dialogut dhe e bashkëpunimit dhe menaxhimi i diferencave: Kthimi i marrëdhënieve Kinë-ShBA në rrugën e duhur”, Wang Yi tha gjithashtu se, së pari, secili vend duhet t’i trajtojë siç duhet çështjet e veta.

Wang e kritikoi administratën e Trump-it se donte vetëm “të plotësonte nevojat e veta”, gjë që sipas tij bëri që marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve të dalin “nga pista normale”.

Para Vitit të Ri Kinez, festa më e madhe në Kinë, presidenti i Kinës Xi Jinping dhe presidenti i ri amerikan Joe Biden zhvilluan bisedime telefonike. Në këto bisedime liderët pranuan “të punojnë së bashku” për çështjet madhore.

Për të zbutur tensionet dhe për të rigjallëruar miqësinë kino-amerikane, Wang u kërkoi të dyja palëve të tregojnë mirëkuptim dhe respekt të ndërsjellë.

“Duke pasur parasysh ndryshimet midis dy vendeve tona në sistemin shoqëror, fazën e zhvillimit, histori dhe kulturë, është e natyrshme që kemi mosmarrëveshje. Më e rëndësishmja është që të rrisim mirëkuptimin reciprok nëpërmjet dialogut dhe të mos lejojmë që mosmarrëveshjet të jenë përcaktuese në marrëdhëniet tona,” vuri në dukje Wang, duke kritikuar një sërë vendimesh të marra gjatë mandatit të Trump që “në thelb ndërprenë dialogun dypalësh në të gjitha nivelet”.

TË NGJAJSHME