Array

Vuçiq: Do të bisedojmë për telekomin, energjinë, Mbrojtjen Civile e urën e Ibrit

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka thënë sot se qëllimi kryesor i Serbisë në dialogun Kosovë – Serbi është që serbët të qëndrojnë në Kosovë dhe që t’ju ofrohet siguria.

“Detyra jonë kryesore është që serbët të mbesin në Kosovë dhe t’i ndihmojmë që të jenë të sigurt. Ne shpresojmë se do të ketë mirëkuptim në kërkesat tona”, ka thënë Vuçiq për radiotelevizionin e Serbisë.

- Advertisement -

Ai ka shtuar se raundi i ri i dialogut do të zgjas “sonte deri kush e di kur në mënyrë që të arrihen marrëveshje të cilat nuk do t’i dëmtonin interesat nacionale për të cilat Bashkimi Evropian vlerëson se janë të nevojshëm”, transmeton Koha.net.

Ai ka sqaruar se do të bisedohet për problemet e telekomunikacionit dhe të energjisë, problemet e sigurimeve, për çështjen e Mbrojtjes Civile, për buxhetin e komunave në veri të Kosovës si dhe për urën mbi Ibër.

- Advertisement -

“Kemi provuar t’i sqarojmë problemet psikologjike të serbëve, kemi sjell një incizim të sulmit me thika për ta kuptuar se çfarë rreziku u kanoset serbëve”, ka shtuar Vuçiq.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -