VMRO-DPMNE me padi deri te Gjykata Administrative, për mënyrën e verifikimit të mandateve të 8 deputetëve shtesë

TË FUNDIT

Pjesa më e madhe e republikanëve në Senatin amerikan, janë kundër impiçmentit të Trampit

Shumica e republikanëve në Senatin amerikan, janë kundër impiçmentit të Donald Trampit. Edhe krahas asaj se shumica e senatorëve...

Islanda e dha “pasaportën” e parë për vaksinim kundër virusit korona

Islanda e dha “pasaportën” e parë për vaksinim kundër virusit korona që t’i lehtësojë udhëtimet ndërkombëtare për qytetarët e...

Seanca të katër komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajnë seanca Komisioni për financim dhe buxhet, Komisioni...

Ndalohet lëvizja e automjeteve të rënda transportuese në aksin rrugor Tetovë-Kodra e Diellit

Komunikacioni nëpër rrugët e shtetit po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Borë me intensitet të dobët bie në Prilep...

Mot me vranësira dhe i ftohtë, në disa vende me të reshura të dobëta të borës

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë me erë të matur deri të përforcuar, ndërsa...

VMRO-DPMNE ngriti padi deri te Gjykata Administrative për mënyrën e zgjedhjes, respektivisht verifikimit të mandateve të 8 deputetëve shtesë në Kuvend, deklaroi sekretari gjeneral i partisë, Igor Janushev. Ai sot tha se grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së në Kuvend ka reaguar duke thënë se mënyra në të cilën shumica qeverësise i ka verifikuar mandat është krejtësisht e gabuar dhe e paligjshme.

 “Përmes propozimit të Komisionit të Verifikimit, i cili është formuar dhe funksionon vetëm për seancën e parë konstitutive… Edhe pse në Rregulloren e Kuvendit, në Nenin 17 në mënyrë të përpiktë është paraparë se vetëm me propozim të Komisionit për Çështje të Rregullores, Mandatit dhe Imunitetit mund të zhvillohet mënyra e zgjedhjes ose verifikimit shtesë të njerëzve që janë bërë deputetë”, tha Igor Janushev nga VMRO-DPMNE.  

TË NGJAJSHME