“Viti shkollor do të nisë më 1 tetor”, Zaev propozoi Qeverinë e re në Kuvend, propozimet e Ahmetit nuk ndryshojnë

Must Read

Mungesa e mjeteve teknike në shkolla, Carovska e rëndësishme është që të filloj viti shkollor

Analizat e bëra nga Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) tregojnë se një pjesë e madhe...

Në Zelandë të Re janë zbutur masat kundër virusit korona

Në Zelandë të Re janë zbutur masa të caktuara kundër virusit korona, pasi u ul numri i...

Dënime më të rrepta për Gruevskin dhe Janakieskin, kërkon prokurorja Fetai në lëndën “Dhuna në Qendër”

Për nxitësit e dhunës para Komunës së Qendrës Nikolla Gruevski dhe Mile Janakieski, gjykata duhet të jetë...
- Advertisement -

Viti shkollor me shumë gjasë do të fillojë më 1 tetor, kështu paralajmëroi mandatari Zoran Zaev derisa prezantoi përbërjen dhe programin e ri të Qeverisë.

Edhe pse pyetje ishte për ministren e ardhshme të Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska, ajo refuzoi të japë përgjigje për shkak se për momentin po ushtron postin e zëvendëskryeministres ekonomike.

- Advertisement -

“Vijojnë ndryshime ligjore. Ministri Arbër Ademi njoftoi për 15 shtatorin që do të thotë se qytetarët e dinë se më 1 shtator nuk fillon viti shkollor. Tendeca e të gjitha protokolleve që i bëmë është që ajo të jetë nga 1 tetori. Ajo varet nga vendimi i Qeverisë ndryshimet ligjore, aty ku duhet dhe përgatitje e kompletuar. Nga platforma për mësim online, deri te protokollet e sigurisë dhe mbrojtja komplet. Kujdesi i fëmijëve të moshës 10-vjeçare, të gjitha çështjet komplekse do të jetë në seancën e parë të qeverisë”, deklaroi mandatari i Qeverisë, Zoran Zaev.

Prioritet gjatë 100 ditëshit të ardhshëm të Qeverisë së re do të jetë edhe ballafaqimi me krizën ekonomike të shkaktuar nga Covid-19.

- Advertisement -

“Luftë për çdo vend të punës, luftë për ruajtjen e potencialit dhe kapacitetit të çdo subjekti privat në shtet, për shkak se ata japin paga. Ata paguajnë tatime ndaj shtetit dhe ata e ngritin prodhimin bruto vendor të ekonomisë sonë, mirëmbajtja e pagave, mirëmbajtja e pensioneve me tendencë që sapo të kalojë kriza të vazhdojë edhe rritja e tyre”, u shpreh Zoran Zaev.

Premtoi edhe reforma në gjyqësor, me çka si rezultat do të fillojë të funksionojë edhe “Numëratori” në Portën Maqedonia, i cili u premtua që para mandatit të parë si kryeministër.

- Advertisement -

Në përbërjen e re qeveritare do të jenë ata emra të cilët i paralajmëruan Zaev dhe Ahmeti.

Ndonëse brenda BDI-së kishte dallime, megjithatë mbrëmë Ahmeti në Click Plus konfirmoi se nuk ka ndryshime të emrave të cilët i kishte propozuar.

Fatmir Aliu: Emrat a mbeten të njëjtë të përbërjes suaj që e keni paraqitur në opinion?
Ali Ahmeti: “Mbeten të njëjtat, nuk ndryshojnë”.
Fatmir Aliu: Drejtoritë i keni ndarë?
Ali Ahmeti: “Akoma jo. Të konstituohet Qeveria dhe tani do të bisedohet edhe për emërimet dhe detajet tjera”.

Ndërkaq Zaev tregoi se janë marrë vesh për 90% e zëvendësministrave.

Rruga për propozimin e përbërjes dhe programit qeveritar u hap pasi dje një pjesë e ministrave të ri dhanë dorëheqje nga posti i deputetit. Përbërja dhe programi i ri qeveritar në Kuvend pritet të votohet gjatë fundjavës

- Advertisement -

Mungesa e mjeteve teknike në shkolla, Carovska e rëndësishme është që të filloj viti shkollor

Analizat e bëra nga Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) tregojnë se një pjesë e madhe e shkollave nuk kanë siguruar...

Në Zelandë të Re janë zbutur masat kundër virusit korona

Në Zelandë të Re janë zbutur masa të caktuara kundër virusit korona, pasi u ul numri i të sapoinfektuarve, kështu që prej...

Dënime më të rrepta për Gruevskin dhe Janakieskin, kërkon prokurorja Fetai në lëndën “Dhuna në Qendër”

Për nxitësit e dhunës para Komunës së Qendrës Nikolla Gruevski dhe Mile Janakieski, gjykata duhet të jetë më e rreptë për të...

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë për mbajtjen e konferencës së...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin “Dhuna në Qendër”. Përveç për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -