Vila Vodno për TV21: Për dhënien e mandatit e njoftojmë Kuvendin, jo kryeparlamentarin

Must Read

Hagë: Mustafa nuk deklarohet rreth akuzave të tij

U mbajt seanca e parë gjyqësorë ndaj, Salih Mustafës, i njohur gjatë luftës si komandant Cali. Mustafa...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, deri më tani të infektuar me koronavirus janë 33.385.696 njerëz në...

Lampard: Kepa Arisabalagan nuk e luajti ndeshjen e tij të fundit për Chelsea

Menaxheri i Çellsit, Frank Lampard ka mbrojtur Kepa Arisabalagan nga kritikat, për të cilat ai tha se...
- Advertisement -

Të pyetur nga TV21, nga Vila Vodno kanë bërë të ditur se afatet për dhënien e mandatit janë në rrjedhë, se njoftimin se cilës parti do t’ia japë mandatin, nuk ia dërgon kryetarit, por Kuvendit.

Me këtë, ata sqarojnë se nuk do të ketë nevojë të zgjedhet fillimisht kryetari i Kuvendit që më pas të njoftohet Kuvendi për mandatarin për formim të Qeverisë.

- Advertisement -

“Presidenti pret që në afat prej 10 ditësh nga konstituimi i Kuvendit të ndajë mandatin e kandidatit të partisë ose të partive të cilët kanë shumicë në Kuvend. Sa i takon asaj se kë do ta njoftonit, sipas normave kushtetuese dhe rregulloreve në fuqi, dhe praktikave të vendosura për dhënien e mandatit, presidenti e informon Kuvendin”, thonë nga Kabineti i presidentit të shtetit, Stevo Pendarovski.

Kjo vjen si kundërpërgjigje e kryeparlamentarit në largim, Talat Xhaferi i cili tha Kuvendi konstituohet pasi të zgjedhet kryetari dhe prandaj s’e ka njoftuar Pendarovskin. Ai deklaroi se nuk mundet të konsiderohet Kuvendi i konstituuar pa një kryetar të zgjedhur./TV21

- Advertisement -

Hagë: Mustafa nuk deklarohet rreth akuzave të tij

U mbajt seanca e parë gjyqësorë ndaj, Salih Mustafës, i njohur gjatë luftës si komandant Cali. Mustafa në këtë seancë gjyqësore ka...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, deri më tani të infektuar me koronavirus janë 33.385.696 njerëz në të gjithë botën. Si pasojë...

Lampard: Kepa Arisabalagan nuk e luajti ndeshjen e tij të fundit për Chelsea

Menaxheri i Çellsit, Frank Lampard ka mbrojtur Kepa Arisabalagan nga kritikat, për të cilat ai tha se ishin të padrejta.

Bashkëpunimi energjetik rajonal në fokus të vizitës së zëvendës kryeministrave Bytyqi dhe Nikollovski dhe ministrit Bekteshi në Selanik

Zëvendës kryeministrat për çështje ekonomike, koordinim të resoreve ekonomike dhe investime, Fatmir Bytyqi dhe zëvendëskryeministri për luftë kundër korrupsionit, zhvillimit të qëndrueshëm...

Aktori Çun Lajçi vjen edhe në Shkup, bën shitjen e librave në sheshin Skënderbeu

https://youtu.be/qGIBqOutBRM Aktori i madh kosovar Çun Lajçi ka ardhur edhe në Shkup të shes librat e tij.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -