Vazhdon gjykimi për “27 Prillin”, është paralajmëruar dëshmimi i 15 deputetëve

Must Read

OBSH: Për shtetet me të ardhura më të ulëta janë siguruar 120 milionë teste të shpejta

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të sigurojë rreth 120 milionë testime të shpejta diagnostikuese për Kovid-19...

​Formacionet Liverpool-Arsenal, Xhaka titullar

Liverpool dhe Arsenal do të matin sonte forcat në xhiron e tretë të Premierë Ligës angleze në...

Hagë: Mustafa nuk deklarohet rreth akuzave të tij

U mbajt seanca e parë gjyqësorë ndaj, Salih Mustafës, i njohur gjatë luftës si komandant Cali. Mustafa...
- Advertisement -

Gjykimi për organizuesit e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend duhet të vazhdojë sot me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të propozuar nga mbrojtja e ish-spikerit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, pasi që seanca paraprake e mbajtur më 26 gusht përfundoi me prezantimin e dëshmive materiale.

Në sallën e gjykatës sot pritet të dëgjohen 15 deputetë, mes të cilëve Trajço Dimkov, Ivan Stroillkoviq, Ljupço Dimkovski, Lilljana Kuzmanovska, Dragan Danev, Pançe Minov, Bllagoja Despotovski dhe të tjerë.

- Advertisement -

Me propozim të ish-spikerit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, në seancën e fundit më 26 gusht u prezantua video material nga vazhdimi i mbledhjes konstituive të Kuvendit më 27 prill 2017.

Rasti ndodhet në procedurës dëshmuese dhe e udhëheqë gjykatësi Ilia Tërpkov.

- Advertisement -

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski, ish-ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe i Arsimit, Mile Janakievski dhe Spiro Risdtovski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vlladimir Atanasovski.

Ata ngarkohen se kanë kryer vepër penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë”.

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

OBSH: Për shtetet me të ardhura më të ulëta janë siguruar 120 milionë teste të shpejta

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të sigurojë rreth 120 milionë testime të shpejta diagnostikuese për Kovid-19 për vendet me të ardhura...

​Formacionet Liverpool-Arsenal, Xhaka titullar

Liverpool dhe Arsenal do të matin sonte forcat në xhiron e tretë të Premierë Ligës angleze në futboll.

Hagë: Mustafa nuk deklarohet rreth akuzave të tij

U mbajt seanca e parë gjyqësorë ndaj, Salih Mustafës, i njohur gjatë luftës si komandant Cali. Mustafa në këtë seancë gjyqësore ka...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, deri më tani të infektuar me koronavirus janë 33.385.696 njerëz në të gjithë botën. Si pasojë...

Lampard: Kepa Arisabalagan nuk e luajti ndeshjen e tij të fundit për Chelsea

Menaxheri i Çellsit, Frank Lampard ka mbrojtur Kepa Arisabalagan nga kritikat, për të cilat ai tha se ishin të padrejta.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -