Unioni Demokratik Qytetar: Administratë shtetërore të vogël dhe efikase

Must Read

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë...

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona...
- Advertisement -

Prioritet kryesor dhe themelor në programin e Unionit Demokratik-Qytetar është reformë e administratës dhe ndryshim i sistemit politik në tërësi me qëllim të vetëm – uljen e shpenzimeve publike dhe rialokimin e mjeteve për investim në arsim dhe shëndetësi. Këtë sot nga Ohri e porositi lideri i UDQ-së, Petar Kolev.

Sipas Kolev, reformat duhet të fillojnë nga maja e piramidës – nga politikanët. Partia UDQ angazhohet për uljen e numrit të deputetëve në 90, ndërsa në të ardhmen edhe në 61.

- Advertisement -

Kuvendi është makinë shumë e shtrenjtë votuese. Mbi shtatë milionë euro shpenzohen vetëm në paga të deputetëve. Për këtë vit buxheti i Kuvendit është dhjetë milionë euro. Reforma edhe në pushtetin ekzekutiv, përmes racionalizimit të administratës. Në UDQ besojmë në administratë të vogël por efikase. Kjo nënkupton qeveri me 15 ministra, pa ministra pa dikaster. Ne vlerësojmë se praktika për blerjen e paqes politike në vend me emërimin e ministrave pa dikaster duhet të ndërpritet sepse qytetarët nuk janë të obliguar që të paguajnë paga të larta dhe privilegje të njerëzve të cilët nuk punojnë asgjë, tha Kolev.

Programi i UDQ-së parasheh edhe uljen e numrit të këshilltarëve të kryeministrit dhe vendosjen e praktikës të një zëvendësministri. Ato masa do të rezultojnë me uljen e shpenzimeve në buxhet, ndërsa mjetet do të rialokohen për investime në prioritetet si shëndetësi dhe arsim, si dhe në investime në projekte kapitale.

- Advertisement -

Kolevi tha se partia planifikon uljen e numrit të agjencive shtetërore, administratës përmes racionalizimit dhe pensionimit të parakohshëm.

Ai shfaqi bindje se propozimet dhe idetë e partisë në këtë fushatë do të gjejnë mirëkuptim te qytetarët, se QDU do ta marrë mbështetjen që të munden postulatet nga programi të kenë sukses që t’i sjellin në përbërjen e ardhshme të Kuvendit të Maqedonisë./MIA

- Advertisement -

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin.

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh që nga fillimi i pandemisë,...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa të Shkupit është rrokullisur në...

Slloveni, mbajtja e maskës e detyrueshme edhe në ambient të hapur

Në Slloveni prej sot është e detyrueshme mbajtja e maskës edhe në ambient të hapur në raste kur është e pamundur të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -