UNICEF: Edhe 150 milionë fëmijë të prekur nga varfëria për shkak të pandemisë

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Si rezultat i pandemisë me koronavirus dhe masat e karantinës, edhe 150 milionë fëmijë janë të prekur nga varfëria, theksohet në analizat e UNICEF-it dhe “Shpëtoni fëmijët”.

Nga fillimi i pandemisë, ka 15 për qind rritje të numrit të fëmijëve të cilët jetojnë në varfëri në vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta, me çfarë numri i përgjithshëm mbërrin rreth 1,3 miliardë, bëri të ditur organizata.

- Advertisement -

Në raport theksohet se fëmijët më të varfër në botë bëhen edhe më të varfër dhe paralajmëron se gjendja do të përkeqësohet në muajt e ardhshëm.

“Kjo më shumë që na shqetëson është se jemi më afër   fillimit të kësaj krize sesa deri në fundin e saj”, theksoi Hanrieta Fore drejtoreshë ekzekutive e UNICEF-it.

- Advertisement -

Agjencitë u bënë thirrje qeverive t’i zgjerojnë sistemet për mbrojtje sociale, qasjen deri te mbrojtja shëndetësore dhe mundësitë për mësim në distancë.

“Fëmijët të cilët do ta humbin arsimin, me siguri do të detyrohen në punë të fëmijëve apo martesë të hershme dhe do të bllokohen në një rreth të varfërisë ndër vite”, tha drejtoresha ekzekutive “Shpëtoni fëmijët” Inger Ashing.

- Advertisement -

Hulumtimi i ka analizuar të dhënat prej më shumë se 70 vende për atë nëse fëmijët janë privuar nga arsimi, mjekësia, banimi, ushqimi, kushtet sanitare dhe uji./MIA

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -