UNESKO: Rritje dramatike e dhunës ndaj gazetarëve në protestat nëpër botë

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Dhuna ndaj gazetarëve që raportojnë për protesta në të gjithë botën është rritur në mënyrë dramatike, ndërsa policia dhe forcat e sigurisë janë autorët kryesorë, njoftoi sot UNESKO. Ky agjencion i KB-së, në mes janarit dhe qershorit të këtij viti, regjistroi 21 protesta në të cilat gazetarët u sulmuan, u arrestuan ose u vranë.

Sulmet janë pjesë e tendencës më të gjerë gjatë pesë viteve të fundit në të cilën policia dhe forcat e sigurisë kanë përdorur forcë të tepruar, thuhet në raportin e agjencisë.

- Advertisement -

Të paktën dhjetë gazetarë u vranë në mes vitit 2015 dhe vitit 2020, ndërsa 125 u sulmuan ose u arrestuan, thuhet në raportin e UNESKO-s që mbulon situatën në 65 vende.

Gazetarët e vrarë punuan në Siri, Meksikë, Izrael, Nikaragua, Irlanda e Veriut, Nigeri dhe Irak.

- Advertisement -

Drejtori i Përgjithshëm i UNESKO-s, Odri Azullaj, sot u bëri thirrje qeverive që të sigurojnë se gazetarët mund të bëjnë punën e tyre pa frikë për sigurinë e tyre.

“Gazetarët kanë rol kryesor në raportimin dhe informimin e qytetarëve në lidhje me protestat, kështu që ne i bëjmë thirrje bashkësisë ndërkombëtare dhe të gjitha institucioneve përkatëse të sigurojnë respektimin e këtyre të drejtave themelore”, tha Azullaj.

- Advertisement -

UNESKO konsideron se arsyet e protestave janë pabarazia ekonomike, korrupsioni, shkelja e lirive politike, autoritarizmi në rritje, dhe për këtë arsye disa qeveri nuk janë të interesuara për informim objektiv.

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -