Trump mban fjalimin e fundit si president i Amerikës: Lutemi që administrata e re të ketë suksese

TË FUNDIT

Donald Trump ka folur për herë të fundit si presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në fjalimin e tij, republikani dëgjohet duke përcjell një mesazh më shumë pajtues sesa lamtumirës.

“Këtë javë, ne përurojmë një administratë të re dhe lutemi për suksesin e saj në mbajtjen e Amerikës të sigurt dhe të prosperuar”, thotë republikani në video-mesazhin.

“Ne bëmë atë që kemi ardhur këtu për të bërë – dhe shumë më tepër”, pohoi republikani. Ai përshkruan arritjet e tij dhe thotë se punoi me ngulm për popullin amerikan, duke e formuar presidencën e tij si një që përkrah të harruarit ndërsa nuk bën falje për qasjen e pacipë ndaj politikës, raporton cnn.

“Amerika nuk është një komb i ndrojtur i shpirtrave të zbutur që duhet të strehohen dhe të mbrohen nga ata me të cilët ne nuk pajtohemi”, pohoi presidenti në largim Donald Trump.

Ai pretendon se nuk ka filluar ndonjë luftë të re dhe ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj Kinës. Trump merr kredi për një ekonomi të ringjallur të SHBA-së, edhe pse ajo është ngadalësuar gjatë pandemisë së coronavirusit “Unë kisha beteja të vështira, zgjedhje më të vështira – sepse për këtë ju më zgjodhët”.

Ai nuk përmend Bidenin, por aludon për dhunën në Kongresin amerikan, të cilën e dënon me tone të ashpra.

“Të gjithë amerikanët u tmerruan nga sulmi ndaj Capitolit tonë. Dhuna politike është një sulm ndaj gjithçkaje që ne vlerësojmë si amerikane. Nuk mund të tolerohet kurrë,” tha ai duke shtuar se “Tani, ndërsa jam duke u përgatitur t’i dorëzoj pushtetin një administrate të re në mesditën e së mërkurës, dua që ju të dini se lëvizja që kemi filluar vetëm sa po fillon”.

Presidenti, i cili nuk është larguar nga Shtëpia e Bardhë ose është parë në publik për një javë, regjistroi mesazhin të hënën vonë. Ndryshe nga shumica e paraardhësve të tij në epokën e televizionit, një fjalim lamtumire drejtpërdrejt në kohën kryesore duke u përpjekur të djegë atë që është bërë një trashëgimi e dëmtuar keq nuk është më në letra./Telegrafi