Tramp pranoi se ka llogari në bankë kineze

TË FUNDIT

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

41 viktima dhe 1022 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3127 testime të realizuara,...

Black Friday, turma me qytetarë për të blerë! Filipçe: Duhet të jeni të durueshëm

https://youtu.be/nbNvO7FY5U0 Turma të mëdha vërshuan qendrat tregtare të Shkupit ditën e djeshme....

Dita e tretë e protestave të VMRO-DPMNE-së! Mickoski: Këtë fundjavë në Sofje copëtohet identiteti

https://youtu.be/XC1qXQ8Ckcw Zoran Zaev është duke përgatitur një dështim kombëtarë, por nga secili...

Jeton e vetme në një dhomë konvikti! E përmalluar për fëmijët kërkon ndihmë

https://youtu.be/4QLTvlEr72E Kjo është Zana Kuqi nga Tetova. Ajo jeton...

Presidenti amerikan Donald Tramp pranoi se ka llogari në bankë kineze, njofton Nju-Jork Tajms.

Llogaria është në pronë të kompanisë “Tramp Interneshënal Menaxhment” dhe është e hapur për pagesën e tatimit lokal mes vitit 2012 dhe 2015.

Llogaria është e hapur që të analizohet potenciali i biznesit hotelierik në Azi, deklaroi Jan Garten, avokat i organizatës së Trampit. Ai sqaroi se llogaria është e hapur në bankë kineze në SHBA me qëllim që të paguhet tatimi lokal.

Nju Jork Tajms e zbuloi llogarinë pasi kishte mbikëqyrje në evidencën tatimore të Trampit, e cila përfshin detaje personale dhe financiare nga kompania.

Asnjëherë nuk janë realizuar marrëveshje, transaksione ose aktivitete tjera afariste dhe nga viti 2015 llogaria nuk ka qenë aktive. Megjithatë ajo e mbetet e hapur, por asnjëherë nuk është shfrytëzuar për qëllime të tjera.

Nga llogaria bankare kineze janë paguar 188.561 dollarë tatime lokale, transmeton Bi-Bi-Si.

Presidenti amerikan i kritikoi kompanitë amerikane të cilat punojnë në Kinë dhe shkaktoi luftë tregtare mes dy vendeve./MIA

TË NGJAJSHME