ZGJEDHJET

Thaçi: Kurti e uzurpoi zyrën e kryeministrit

Must Read

Nga të vdekurit nga koronavirusi, 82 për qind kanë pasur sëmundje kronike

Në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik janë regjistruar 46 raste të vdekjes nga Kovid-19...

16 vjeçari nga Shkupi plagoset me thikë!

Mbrëmë rreth orës 22:10 në Shkup një djalë 16 vjeçar është plagosur me thikë. Ngjarja ka ndodhur...

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi sot se ushtruesi i detyrës kryeministër Albin Kurti, “po sillet si njeri jashtë ligjit” dhe se e ka uzurpuar zyrën e kryeministrit.

- Advertisement -

Në fjalimin para gazetarëve në Dubravë, ku mori pjesë në përkujtimin e të burgosurve shqiptarë të vrarë në luftën e vitit 1999, Thaçi porositi se aktorët politikë në vend duhet të përqëndrohen në respektimin e tërësishëm të Kushtetutës së Kosovës.

“Për fat të keq kemi një njeri që ka uzurpuar zyrën e kryeministrit edhe pas dy shkeljeve të rënda kushtetuese dhe po sillet si njeri i paligjshëm në skenën politike kosovare. Sido që të jetë duhet me qetësi dhe durim të pritet vendimi i Gjykatës Kushtetuese, i cili pritet të publikohet në ditët në vijim”, deklaroi Thaçi.

Gjykata Kushtetuese publikoi se deri më 29 maj do të marrë vendim lidhur me kërkesën e Lëvizjes Vetvendosje, e kryeministrit në dorëheqje, Kurti, për interpretimin e ligjshmërisë së vendimit të Thaçit, që t’ia ndajë mandatin për formimin e qeverisë së rë, kandidatit për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Avdullah Hoti.

- Advertisement -

Më 25 mars, me iniciativë të LDK-së, Kuvendi i Kosovës i votoi mosbesim Kabinetit të Kurtit, pas çka presidenti i shtetit disa herë kërkoi nga VV të emërojë kandidatë për formimin e qeverisë së re.

Pasi partia e Kurtit nuk iu përgjigj kërkesave të tij, Thaçi, pas konsultimeve me partitë tjera parlamentare, më 30 prill ia ndau mandatin Hotit, si kandidat i partisë së dytë të rradhitur në zgjedhjet e tetorit të vitit të kaluar.

Më 1 maj, VV e kontestoi para Gjykatës Kushtetuese dekretin e Thaçit, duke pohuar se qeveria e re, sipas interpretimit të tyre të Kushtetutës, mund të formohet vetëm pas zgjedhjeve të reja parlamentare, të cilat do të mbaheshin pasi të kalojë pandemia e Kovid-19.

Pas marrjes së mandatit, Hoti dhe LDK-ja publikuan se në bashkëpunim me disa parti opozitare, si dhe me ato të bashkësisë serbe dhe të tjera joshumicë etnike, e kanë siguruar përkrahjen e nevojshme nga deputetët shumicë në Kuvendin e Kosovës për formimin e qeverisë së re. (MIA)

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

16 vjeçari nga Shkupi plagoset me thikë!

Mbrëmë rreth orës 22:10 në Shkup një djalë 16 vjeçar është plagosur me thikë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen e Çairit pas...

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet ulje e numrit të rasteve...

Spasovski: Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive!

Kryeministri teknik Oliver Spasovski, deklaroi se gjatë ditës Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive. “Qeveria...

2 viktima dhe 68 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Dy pacientë të tjerë e kanë humbur betejën me Covid-19 duke e çuar në 83 numrin total të viktimave. Në 24 orët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -