Tezja e hodhi nipin tre vjeçar në ujë, gjendja e tij është kritike

TË FUNDIT

Një teze akuzohet se ka hedhur në ujë nga shëtitorja e liqenit një tre vjeçar, sepse ai ishte duke kërcyer poshtë e lartë vazhdimit, dhe nuk bëri asnjë përpjekje për ta shpëtuar.

Djali i vogël ka mbetur i lënduar rëndë pas incidentit të së hënës në Liqenin Michigan në Shtetet e Bashkura të Amerikës, përcjell rtv21.tv.

Djali u tërhoq nga liqeni pranë Navy Pier rreth orës 13:00, tha policia, përpara se të kalonte në arrest kardiak. Ai u dërgua me urgjencë në një spital lokal për fëmijë në një “gjendje shumë kritike”, raporton Fox32.

Djali kishte gjakderdhje në mushkëri dhe ka përjetuar kriza të shumta.

34-vjeçarja Victoria Moreno, fillimisht u tha oficerëve se ajo ishte vetëm dëshmitare e incidentit. Më pas ajo ndryshoi historinë e saj dhe pretendoi se mbante këmishën e djalit dhe e la të ikte sepse ai “po kërcente lartë”, sipas raportit të policisë, përcjell rtv21.tv

Moreno që atëherë është akuzuar për tentativë vrasje të shkallës së parë dhe rëndim të një fëmije, thuhet në dokumentet e policisë.

Pamjet e incidentit tregojnë se gruaja e shtyu atë drejt buzës së shëtitores dhe e hodhi në ujë, tha një burim i njohur me hetimin.

Një dëshmitare gjithashtu i tha policisë se ajo dëgjoi një spërkatje dhe e pa fëmijën në ujë. Ajo vrapoi për të ndihmuar djalin ndërsa një tjetër dëshmitar thirri policinë, me raportin e incidentit që thoshte se e afërmja nuk bëri përpjekje për të thirrur policinë ose për të shpëtuar djalin.

(CBS News)

Tezja e 3 vjeçarit është dërguar në mbajtje dhe ka dalë dje para gjykatës. Asaj iu refuzua lirimi me kusht dhe do të dalë sërish në gjykatë më 30 shtator./21Media