Tema kryesore të samitit BE-Kinë: Hong-Kongu, të drejtat e njeriut, Kovid-19, lajmet e rrejshme…

Must Read

Qeveria dorëzoi emrat e zëvendësministrave! Ja emrat e tyre

Qeveria e vendit deri Kuvend ka dorëzuar listën me emrat e zv/ministrave dhe biografitë e...

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës...

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend.
- Advertisement -

Takimi i njëzet e dytë i liderëve mes BE dhe Kinës  u mbajt sot përmes  lidhjes  me video-konferencë, ndërsa takimi edhe pse ishte në atmosferë të rëndë, ishte i frytshëm, porositën nga ana evropiane.

Në rend dite  ishin të gjitha  temat aktuale më të rëndësishme mes dy blloqeve: gjendja  me koronavirusin,  por një pjesë e madhe e bisedave ishin përkushtuar në  marrëdhëniet tregtare, të cilat BE-ja i vlerëson si të pabalancuara dhe të pabarabarta.

- Advertisement -

“Nuk është realizuar përparimi i dëshiruar  në lidhje me barrierat  për qasje të tregut.  Duhet urgjentisht të kthehemi në këtë  dhe dëshirojmë  ambicie më të madhe nga ana e Kinës për lidhje të  marrëveshjes së përbashkët investuese”, potencoi kryetarja  Fon der Lajen.

BE konsideron se marrëveshja e tillë urgjentisht duhet të lidhet  që të harmonizohen rregullat  e lojës tregtare dhe investuese mes të dy palëve. Por, për atë nevojitet Pekini të tregojë  transparencë më të madhe  në lidhje me pronësinë e ndërmarrjeve, si dhe rreth subvencioneve, porositi  ana evropiane  sot në konferencën për shtyp.

- Advertisement -

Para disa ditësh Komisioni Evropian propozoi të vendosen rregulla të reja  me të cilat do të mund  të parandalohet  subvencionimi i firmave  në territorin evreopian nga ana e vendeve të treta si Kina.

Fon der Lajen në konferencën për shtyp përkujtoi edhe se “BE-ja e di mirë” se kush qëndron pas “dezinformatave të rritura” në internet dhe u porositi autoriteteve kineze se “kjo nuk mund të tolerohet”. E njëjta vlen edhe për  kiber sulmet  mbi strukturat e rëndësishme evropiane  të shënuara në muajt e fundit.

- Advertisement -

“I kemi parë sulmet  ndaj  sistemeve kompjuterike, spitalet…Saktë e dimë  se prej ku është preardhja e tyre, e njëjta vlen edhe për dezinformatat”, tha shefja e Komisionit Evropian.

Mishell dhe Fon der Lajen  e bindën opinionin evropian se nga Pekini kanë kërkuar “urgjentisht” ta garantojë  lirinë e popullatës në Hong Kong dhe ta respektojnë parimin  e një shteti,  dy sisteme,  mbi të cilin pushojnë  marrëdhëniet mes Kinës dhe Hong-Kongut. Parim i cili është rrezikuar prejse  Pekini vendosi ligj të ri të sigurisë.

“Seriozisht jemi të brengosur për  ligjin e sigurisë dhe kërkuam nga Kina t’i plotësojë përpjekjet e tij  se do ta garantojë  shkallën e lartë të autonomisë dhe lirisë së Kong Kongut”, tha Mishell.

Kryetarja e KE-së shtoi se “Kina rrezikon shumë pasoja negative  nëse e fut këtë ligj”, por e pranoi se Pekini nuk e ndan  këtë qëndrim të Unionit.

“Marrëdhënia jonë me Kinën nuk është e lehtë, por punojmë në të”, përfundoi Fon der Lajen.

Anën evropiane e përfaqësuan kryetarët e Këshillit dhe Komisionit, Sharl Mishell dhe Ursula fon der Lajen, së bashku me shefin e diplomacisë, Josep Borel. Nga ana kineze presidenti Si Xhinping dhe kryeministri Li Keçiang./MIA

- Advertisement -

Qeveria dorëzoi emrat e zëvendësministrave! Ja emrat e tyre

Qeveria e vendit deri Kuvend ka dorëzuar listën me emrat e zv/ministrave dhe biografitë e tyre. Ja...

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës së parë  të Gjykatës Themelore...

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend. “Arrita në Shkup....

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se ai pret mbështetje të fuqishme...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -