Talat Xhaferi përfundoi me dëshminë për “27 Prillin”

Must Read

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39.

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si...

Talat Xhaferi më 27 prill të vitit 2017 ka pasur rast vdekje në familje, i kishte vdekur vëllai dhe kohë pas kohe ka ardhur  në seancat e Kuvendit dhe për atë nuk ka pasur njohuri personale nëse 31 deputetë  kanë dorëzuar letër deri te kryetari Trajko Veljanoski me kërkesë që seanca të vazhdojë edhe pas skadimit të kohëzgjatjes së tij të zakonshme.

Xhaferi i cili sot në Gjykatën penale ka dëshmuar në seancën për “Organizatorët e 27 prillit” tha se atëherë nuk ka pasur mundësi teknike që kryetari i Kuvendit të largojë  ndonjë deputet nga foltorja dhe për atë është dashur të kërkojë  ta bëjë udhëheqjen.

Në hulumtimet e kryqëzuara të prokurores Vilma Rusoska, Xhaferi potencoi se ka pasur kërkesë procedurale të kalohet në pikë tjetër  në rend dite – për zgjedhje të kryetarit të Kuvendit, por nuk është vënë në rend dite  për votim.

I pyetur nga avokati i mbrojtjes Elenko Millanov, Xhaferi konfirmoi se kryetari Veljanoski disa herë ka kërkuar  nga deputetët të heqin dorë nga fjalimi, por nuk ka mundur t’i detyrojë në atë.

Talat Xhaferi pas dëshmisë ka shkuar nga gjykata dhe nuk dha  deklaratë për mediat.

Deklaratë dha avokati Elenko Millanov, i cili tha se Xhaferi sot vetëm ka konfirmuar se Veljanoski ka punuar sipas rregullores dhe nuk ka pasur mundësi teknike t’i përjashtojë deputetët të cilët kanë folur në foltore.

Xhaferi ishte i vetmi që ka dëshmuar në seancën e sotme gjyqësore. Kryetari i këshillit gjyqësor, Ilija Tërpkov tha se është dëgjuar vetëm Xhaferi për shkak të obligimeve të të akuzuarit Mile Janakieski i cili duhet të marrë pjesë edhe në gjykime tjera.  Dëshmitarët tjerë do të dëgjohen në seancën e ardhshme gjyqësore që e caktuan për më 16 tetor në orën 10:30.

Në seancën gjyqësore paraprake më 18 shtator dëshmuan disa ish deputetë dhe aktual  të VMRO-DPMNE-së. Si dëshmitar është thirrur edhe ish deputeti i Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi, i cili më 27 prill të vitit 2017 nga foltorja e Kuvendit e ka intonuar himnin shqiptar.

Rasti për “Organizatorët e 27 prillit” gjendet në procedurë dëshmuese. Këtë lëndë e udhëheq gjykatësi Ilija Tërpkov, ndërsa përfaqësuese e akuzës është Vilma Ruskovska.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski, ish ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe për Arsim, Mile Janakievski dhe Spiro Ristovski, si dhe ish drejtori i DKS-së, Vlladimir Atanasov. Ata akuzohen për vepër penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë”. /MIA

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39. Sipas TRT Haber,...

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke thënë se e kupton zemërimin...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si zëvendësues potencial për teknikun në...

Dy persona me origjinë nga Kosova ndërrojnë jetë nga tërmeti në Izmir

Dy persona me origjinë nga Kosova vdiqën si pasojë e lëndimeve të marra pas rrëzimit të një ndërtese si rrjedhojë e tërmetit...

Shqipëria hapi spitalin e tretë për Covid

 Për shkak të numrit të rritur të të infektuarve, veçanërisht atyre të cilëve iu nevojitet mjekim spitalor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

More Articles Like This