Array

Sulmohet gazetarja në veri të Mitrovicës

Must Read

Vazhdon gjykimi për organizatorët e 27 prillit, Talat Xhaferi i thirrur si dëshmitar

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve nga 27...

Kursimtarët e dëmtuar nga Banka Eurostandard kërkojnë ligj për dëmshpërblimin e tyre

Këshilli nismëtar i Shoqatës së kursimtarëve të dëmtuar nga Banka Eurostandard njoftoi se kanë mbajtur takime me...

Në celular në muaj flasim nga 3,5 orë, në telefon fiks nga gjysmë ore

Sipas të dhënave më të reja të Agjencisë për Komunikime Elektronike, në tre muajt e parë të...
- Advertisement -

Gazetarja e portalit ‘Kossev’ është sulmuar fizikisht dhe verbalisht nga një zyrtare e Agjencionit Kosovar të Pronës (AKP), Pravda Bozhoviq. Sulmi ka ndodhur të premten pasdite në veri të Mitrovicës, gjatë një aksioni për lirimin e një banese nga ana e AKP-së.

Ngjarjen e ka konfirmuar për KosovaPress edhe kryeredaktorja e këtij portali, Tatjana Llazareviq, e cila tha se zyrtarja e AKP-së, Pravda Bozhoviq ka sulmuar fizikisht dhe verbalisht gazetaren e portalit ‘Kossev’, e cila ishte duke raportuar nga vendi i ngjarjes.
Sipas saj, kjo zyrtare i ka marrë me forcë foto-aparatin gazetares, duke tentuar t’i shlyejë fotografitë e realizuara gjatë këtij aksioni, pastaj e ka mbajtur gazetaren të kufizuar fizikisht, ka marrë celularin dhe çantën e saj, si dhe e ka sulmuar verbalisht pwr rreth 10 minuta.

- Advertisement -

“Pyes publikisht AKP-në se në bazë të cilit ligj kanë harmonizuar procedurat e tyre, siç pohon përfaqësuesja për media në këtë Agjencion, Negosava Mrdakoviq, që gazetarëve të mos u lejohet qasja gjatë aksioneve të AKP-së, si dhe mos lejimi i prezantimit të këtyre zyrtarëve gjatë ushtrimit të detyrës së tyre”, ka thënë Llazareviq.

Ajo shtoi s e për tërë rrjedhën e ngjarjes është informuar edhe nga qytetarët, të cilët kanë dërguar po ashtu fotografi të shumëta, duke qenë se të gjitha fotografitë nga aparati i gazetares janë shlyer.

- Advertisement -

Duke pasur parasysh situatën e ndjeshme politike në veri në njërën anë, dhe natyrën po ashtu të ndjeshme të punës nga ana e këtij Agjencioni në anën tjetër, Llazareviq ka potencuar se AKP-ja e cila ka imazh të keq në atë pjesë të Kosovës, duhet të ketë vëmendje të shtuar se cilët zyrtarë të saj i angazhon në atë pjesë.

“Në vend të zyrtarëve të pa aftë dhe të papërgatitur sa duhet, të cilët janë pikërisht subjekte kryesore të incidenteve, siç ishte rasti i djeshëm, AKP-ja duhet të angazhojë në atë pjesë kuadër të përgatitur mirë dhe profesional për të komunikuar me publikun”, theksoi mes tjerash Llazareviq, duke shtuar se situata të tilla vetëm sa dëmtojnë më shumë imazhin edhe ashtu të keq të AKP-së .

- Advertisement -

Vazhdon gjykimi për organizatorët e 27 prillit, Talat Xhaferi i thirrur si dëshmitar

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve nga 27 prilli në Kuvend.

Kursimtarët e dëmtuar nga Banka Eurostandard kërkojnë ligj për dëmshpërblimin e tyre

Këshilli nismëtar i Shoqatës së kursimtarëve të dëmtuar nga Banka Eurostandard njoftoi se kanë mbajtur takime me të gjitha grupet parlamentare me...

Në celular në muaj flasim nga 3,5 orë, në telefon fiks nga gjysmë ore

Sipas të dhënave më të reja të Agjencisë për Komunikime Elektronike, në tre muajt e parë të këtij viti përmes celularit janë...

Shahpaska dhe Filipçe: Kopshtet kanë kapacitet për përkujdes të plotë dhe të sigurt të fëmijëve

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska dhe ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe mbrëmë në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së...

Vendimi për hapjen e kufijve do të merret javën e ardhshme

Vendet e rajonit javën e ardhshme pritet përfundimisht të marrin vendim për kalimin e lirë dhe hapjen e kufijve, paralajmëroi ministri i...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -