Suedia larg imunitetit kolektiv ndaj COVID-19

Must Read

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës,...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte...

Hulumtimi në Suedi ka treguar se deri në fund të prillit, vetëm 7,3 për qind e banorëve të Stokholmit kanë zhvilluar antitrupa të koronavirusit, që mund t’i rrisë druajtjet, se Suedia, e cila nuk vendosi karantinë, nuk do të arrijë imunitet kolektiv aq shpejt.

Këtë strategji e ka bërë epidemiologu kryesor suedez Anders Tegnel, i cili porositi të shfrytëzohen masa vullnetare kundër përhapjes së virusit, për dallim nga vendet e tjera të cilat vendosën masa dhe karantinë të detyrueshme.

Në Suedi, shumica e shkollave, restoranteve, kafeneve dhe objekteve afariste kanë qëndruar të hapura, madje edhe derisa pjesa më e madhe e Evropës ishte e mbyllur. Numri i rasteve të vdekjes nga Kovid-19 është më i madh sesa në vendet  e tjera nordike, edhe pse është më i vogël numri sesa në vendet si Britania e Madhe , Italia dhe Franca.

Me hulumtimin për antitrupa, ata kanë dashur të konfirmojnë nëse ekziston potencial për imunitet kolektiv, gjegjësisht, gjegjësisht nëse në numër i mjaftueshëm e popullatës kanë zhvilluar imunitet, që do të parandalonte të përhapet infektimi.

Agjencia Shëndetësore Suedeze dje bëri të ditur  se rezultatet nga ky hulumtim përputhen me modelet e tyre se është infektuar pothuajse një e treta e Stokholmit, duke sqaruar se studimi është zbatuar para shumë kohe, ashtu që sëmundja ndërkohë është zgjeruar.

Hulumtimi është zbatuar mbi bazë të 1,1 mijë testeve nga e gjithë Suedia, ndërsa janë publikuar vetëm numrat për kryeqytetin./MIA

- Advertisement -

Latest News

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...

Një mjeke del pozitive në gjinekologjinë e Tetovës! E infektuara nuk ka pas kontakte me pacientë

https://youtu.be/DTb2yFFdIgU Një mjeke në repartin e Gjinekologjisë në Spitalin Klinik të Tetovës gjatë ditës së sotme ka...

Zyrtare: Kthehet ora policore! Nga enjtja ora 21h deri të hënën ora 05h

Qeveria miratoi propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për  kthimin e orës policore,  me çka Shkupi, Shtipi, Kumanova dhe Tetova, që nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -