Stuhia tropikale Beta po lëviz drejtë Teksasit dhe Luizianës

Must Read

Snouden do të bëhet baba

Ish-anëtari i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA) i cili mori leje qëndrimi në Rusi, Eduard Snouden...

Arrestohet një burrë i cili ka lidhje me sulmuesin në Nicë

Një burrë i moshës 47-vjeçare është arrestuar sot për shkak të dyshimit se ka qenë i lidhur...

Franca mbyllet për shkak të Kovid-19, nuk ka hyrje në vend

Sipas masave të reja për karantinë, të cilat prej sot hyjnë në fuqi dhe do të zgjasin...

Stuhia tropikale Beta po iu afrohet brigjeve të Teksasit dhe Luizianës dhe ekziston frika se do të sjellë shira të rrëmbyeshëm dhe do të shkaktojë vërshime dhe rritje të nivelit të ujit përgjatë bregut të Perëndimit.

Nëse Beta e godet Teksasin, gjë që pritet sot, kjo do të ishte stuhia e nëntë në pjesën kontinentale të SHBA-së në vitin 2020.

Me këtë do të arrihej rekordi i vitit 1916, thotë Fill Kllosbag, shkencëtar në shtetin Kolorado, i cili hulumton stuhi.

Rajonet bregdetare fundjavën e kaluar filluan të përgatiten për Betën, ndërsa qyteti Galveston dhe rajoni me po të njëjtin emër urdhëruan për evakuim vullnetar. Të njëjtën gjë e bëri edhe qyteti Sibruk, në pjesën veriore të Galveston.

Kryetari i përkohshëm Kreg Braun deklaroi se nëse niveli i ujit ngritet për 25 centimetra, rrugët do të jenë të pakalueshme, veçanërisht në pjesën perëndimore të qytetit dhe në rajonet në lartësi më të vogël mbidetare.

Beta lëviz me erëra prej 95 kilometra në orë, ndërsa të dielën në mëngjes ishte 320 kilometra nga Galveston, bëri të ditur qendra amerikane për uragane. fc/

Snouden do të bëhet baba

Ish-anëtari i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA) i cili mori leje qëndrimi në Rusi, Eduard Snouden së shpejti do të bëhet...

Arrestohet një burrë i cili ka lidhje me sulmuesin në Nicë

Një burrë i moshës 47-vjeçare është arrestuar sot për shkak të dyshimit se ka qenë i lidhur me sulmuesin i cili dje...

Franca mbyllet për shkak të Kovid-19, nuk ka hyrje në vend

Sipas masave të reja për karantinë, të cilat prej sot hyjnë në fuqi dhe do të zgjasin deri më 1 nëntor, kufijtë...

Lajen: Të gjitha vendet-anëtare të BE-së në të njëjtën kohë do ta marrin vaksinën kundër Kovid-19

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula Fon der Lajen mbrëmë deklaroi se të gjitha vendet-anëtare të Bashkimit Evropian do ta marrin vaksinën kundër...

Ministri Nuredini në vetë izolim, do të punojë nga shtëpia

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini njoftoi në profilin e tij në Fejsbuk se është në vet-izolim për shkak...

More Articles Like This