Array

Studim: Diabeti shkaktohet edhe nga obeziteti

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Specialistët pohojnë se obeziteti është shkaktar i sëmundjes së sheqerit ose diabetit. Sipas shkallës së zhvillimit, diabeti është një sëmundje e cila të vret 8-15 vite më shpejt.

Nëse mesatarja e yndyrave te femrat është mbi 22 dhe te meshkujt mbi 18, kjo është shenjë e shëndoshjes. Obeziteti mund të shkaktohet nga stili i gabuar i ushqyerjes, pasiviteti, trashëgimia gjenetike, uria emocionale, nga disa ilaçe etj.

- Advertisement -

Për të jetuar gjatë ju duhet të ruani fuqinë muskulare. Nivelin e insulinës duhet ta mbani në njësinë 5-6. Vitamina D duhet të jetë në nivele normale gjatë 365 ditëve të vitit. Mesatarja e lartë e yndyrës, yndyrosja e mëlçisë dhe rezistenca e insulinës janë disa faktorë që ndikojnë në shëndetin e njeriut. Por mos harroni se obeziteti mund të bëhet shkak i diabetit në vitet në vazhdim.

Te femrat obeze paraqitet një sasi më e madhe yndyrash në zonën e barkut dhe si rrjedhojë nxitet shumimi më i shpejtë i qelizave kanceroze dhe zmadhimi i tumorit. Dobësimi dhe ruajtja e peshës ideale ulin rrezikun e përsëritjes së kancerit të gjirit.

- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -