Stoltenberg: Zgjidhja është në bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit

Must Read

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por...

“Qenush i Putinit”, “Kloun” dhe “gënjeshtar”. Debat i nxehtë mes Trampit dhe Bajdenit

https://youtu.be/geq0UKmXvYU “A do ta mbyllësh gojën njeri? kjo nuk është në frymë...
- Advertisement -

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i përshëndeti iniciativat për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, si mënyra e vetme për zgjidhjen e problemit.

“E përshëndes faktin se përfaqësuesit e Kosovëd eh të Serbisë po flasin, sepse mënyra e vetme që të zgjidhen sfidat në rajon dhe mosmarrëveshjet për Kosovën është në bisedimet për zgjidhjen politike”, ka thënë ai.

- Advertisement -

Pas bisedimeve dyditore mes ministrave të mbrojtjes të NATO-s, Stoltenebrg deklaroi se nuk dëshiron të spekulojë për rezultatin nga takimi i përfaqësuesve të Serbisë dhe të Kosovës, të organizuar nga SHBA-ja më 27 qershor, por, gjithashtu, theksoi se e përshëndet dialogun.

“Mendoj se nuk është e lehtë, por me rëndësi është që ata të takohen. Me rëndësi është, pas një periudhe të gjatë pa takim real, dialogu të vazhdojë dhe ky është hapi i parë në drejtim të duhur”, ka thënë Stoltenberg.

- Advertisement -

Ai vlerësoi se edhe Kosova edhe Serbia kanë pranuar se tensionet duhet të zvogëlohen dhe se duhet të gjindet mënyrë për avancim.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s potencoi se Aleanca vazhdon me praninë e saj në Kosovë me 3.000 deri në 4.000 ushtarë, të cilët sigurojnë mjedis të sigurt për të gjitha grupet etnike në Kosovë./MIA

- Advertisement -

- Advertisement -

“90 mijë nxënës nuk do të fillojnë vitin shkollor”! Carovska: Nga korona nxënësit u mësuan të kyçen-shkyçen në platformë

https://youtu.be/BedF4wHNcfI Jo 40 mijë, por 90 mijë nxënës priten që nesër të mos e fillojnë vitin shkollor,...

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por që vështirësitë financiare të klubit...

“Qenush i Putinit”, “Kloun” dhe “gënjeshtar”. Debat i nxehtë mes Trampit dhe Bajdenit

https://youtu.be/geq0UKmXvYU “A do ta mbyllësh gojën njeri? kjo nuk është në frymë të një presidenti”, tha Xho...

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona janë diagnostikuar me virusin korona.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -