Stoltenberg: NATO kërkon mënyrë për t’u evituar konflikti në Mesdhe

Must Read

Për hapjen e kufijve do të merret vendim javën e ardhshme

Vendet e rajonit javën e ardhshme pritet përfundimisht të marrin vendim për kalimin e lirë dhe hapjen...

Mot me vranësira të ndryshueshme me erë dhe shi të përkohshëm

Moti në vend do të jetë me vranësira të ndryshueshme me erë të fuqishme veriore, e cila...

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e...
- Advertisement -

NATO kërkon mënyra për t’u evituar konfliktet e paqëllimshme në Mesdheun lindor, përderisa i mbështetë përpjekjet diplomatike gjermane për qetësim të konfliktit mes anëtareve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë për resurset energjetike, deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

“Po e shqyrtoj mundësinë për zhvillim të mekanizmave të NATO-s për përballje me incidente dhe fatkeqësi, përmes mekanizmave për deeskalim të konfliktit”, tha Stoltenberg pas takimit me ministrat e Mbrojtjes të BE-së.

- Advertisement -

Ai shtoi se vetë fakti që një numër i madh i anijeve, përfshirë edhe ato ushtarake, ndodhen në atë zonë të kufizuar, shkakton shqetësim.

Greqia dhe Turqia, që të dyja anëtare të NATO-s, kontestojnë rreth kontrollit ndaj ujërave në pjesën lindore të Mesdheut dhe të drejtës së eksploatimit të burimeve natyrore nën ujore.

- Advertisement -

- Advertisement -

Për hapjen e kufijve do të merret vendim javën e ardhshme

Vendet e rajonit javën e ardhshme pritet përfundimisht të marrin vendim për kalimin e lirë dhe hapjen e kufijve, paralajmëroi ministri i...

Mot me vranësira të ndryshueshme me erë dhe shi të përkohshëm

Moti në vend do të jetë me vranësira të ndryshueshme me erë të fuqishme veriore, e cila do të jetë më e...

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e favorizuar në Shkup, me 2-0....

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër të rrethit të dytë kualifikues....

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu i parë i Kuvendit, Talat...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -