Sri Lanka ka kthyer kontejnerë me mbeturina të palejueshme në Britani

Must Read

Arrestohet një burrë i cili ka lidhje me sulmuesin në Nicë

Një burrë i moshës 47-vjeçare është arrestuar sot për shkak të dyshimit se ka qenë i lidhur...

Franca mbyllet për shkak të Kovid-19, nuk ka hyrje në vend

Sipas masave të reja për karantinë, të cilat prej sot hyjnë në fuqi dhe do të zgjasin...

Lajen: Të gjitha vendet-anëtare të BE-së në të njëjtën kohë do ta marrin vaksinën kundër Kovid-19

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula Fon der Lajen mbrëmë deklaroi se të gjitha vendet-anëtare të Bashkimit Evropian...

Sri Lanka i ka kthyer kontejnerët me mbeturina në Britaninë e Madhe, për të cilët Qeveria kumtoi se janë dërguar në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare me të cilët rregullohet transporti i materieve të rrezikshme.

Zyrtarët doganorë thanë se 21 kontejnerë që përmbajnë deri në 260 ton mbeturina mbërritën për herë të parë në portin kryesor në kryeqytetin Kolombo midis shtatorit 2017 dhe marsit 2018 dhe se kontejnerët u transportuan nga Sri Lanka të shtunën.

Kontejnerët supozohej të kishin dyshekë të përdorur, qilima, por ato gjithashtu përmbanin mbeturina spitalore, kumtojnë zyrtarët.

“Dërguesi është dakorduar të marr prapa 21 kontejner… Punojmë në atë të sigurojmë kompensim nga për përgjegjësit e për arritjen kontejnerëve në vend”, tha zëdhënësja e Doganës Sunil Jajarat.

Dogana nuk zbuloi se çfarë lloj mbetje spitalore ishin, por kontejnerët e importuar më parë ilegalisht përmbanin lecka, fasho dhe trupa morgu.

Rreth 242 kontejnerë shtesë nga Qeveria Britanike, për të cilët Qeveria thotë se mbajnë mbeturina ilegale, në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, ende janë portin e njëjtë në zonën e tregtisë së lirë para Kolombos.

Ata kanë arritur në vitin 2017 dhe 2018. sn/

  • Tags
  • 6

Arrestohet një burrë i cili ka lidhje me sulmuesin në Nicë

Një burrë i moshës 47-vjeçare është arrestuar sot për shkak të dyshimit se ka qenë i lidhur me sulmuesin i cili dje...

Franca mbyllet për shkak të Kovid-19, nuk ka hyrje në vend

Sipas masave të reja për karantinë, të cilat prej sot hyjnë në fuqi dhe do të zgjasin deri më 1 nëntor, kufijtë...

Lajen: Të gjitha vendet-anëtare të BE-së në të njëjtën kohë do ta marrin vaksinën kundër Kovid-19

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula Fon der Lajen mbrëmë deklaroi se të gjitha vendet-anëtare të Bashkimit Evropian do ta marrin vaksinën kundër...

Ministri Nuredini në vetë izolim, do të punojë nga shtëpia

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini njoftoi në profilin e tij në Fejsbuk se është në vet-izolim për shkak...

Napoli fitoi për herë të parë pas pesë vitesh me më pak se 35% të zotërimit të topit

Ekipi i Napolit mbrëmë e ka fituar Real Sosiedadin si ekip mysafir në Spanjë me 1:0 në xhiron e dytë të fazës...

More Articles Like This