Spasovski me rastin e Kurban Bajramit: Të vazhdojmë bashkë në rrugën që kemi zgjedhur

Must Read

“Besa” synon të formojë grup parlamentar, askush nuk pohon se do ta ndihmojë me deputetë

https://youtu.be/7eyhebHnNfQ Lëvizja Besa po synon që të ketë grupin e saj parlamentar,...

Qëndrime të ndara për punësimet etnike, Bekteshi apelon: Politikanët ta lexojnë programin qeveritar

https://youtu.be/RWxYhMT3nvo Pas prezantimit të projekteve për katër vitet e ardhshme, theksi kryesor...

Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

https://youtu.be/544VIjF9mqA Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën...
- Advertisement -

Kryeministri Oliver Spasovski sot me rastin e festës së Kurban Bajramit dërgoi telegram urimi deri te u.d kryetari i BFI-së, Shaqir ef. Fetahu, anëtarët e Rijasetit dhe deri te të gjithë pjesëtarët e besimit islam.

Spasovski në urimin thekson se si qytetarë të përgjegjshëm, ndaj familjes së tyre dhe shtetit, “të respektohen rekomandimet e autoriteteve shëndetësore”.

- Advertisement -

“Ua uroj festën e madhe fetare myslimane, Kurban Bajramin juve, anëtarëve të Bashkësisë Fetare Islame dhe të gjithë qytetarëve që festojnë këtë ditë, në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe në emrin tim personal. Kurban Bajrami është festë e solidaritetit, humanitetit dhe kujdesit ndaj të afërmëve. Në periudhën kur po përballemi me pandeminë e KOVID-19, festat e shenjta sjellin forcë të madhe shpirtërore që forcon besimin e njerëzve në mirësi, vërtetësi, drejtësi dhe nxit dëshirën për respekt të ndërsjellë, mirëkuptim, solidaritet. Kurban Bajrami është një nga ditët më madhështore dhe më të shenjta. Kjo festë është një udhërrëfyes për çdo besimtar islam që të kujdeset për familjen, fqinjët dhe miqtë, për të gjithë ata që kanë nevojë për mbështetje dhe ndihmë. Në këtë ditë madhështore e cila na kujton thelbin e ekzistencës njerëzore, të tregojmë kujdes për atë më të çmuarën për të gjithë ne, për shëndetin”, thekson Spasovski.

Kurban Bajrami, madje shton kryeministri, na tregon vlerat që janë universale, udhërrefyes në avancimin e moralit jetësor në të cilin duhet të përpiqet çdo person, pavarësisht përkatësisë fetare apo kombëtare. 

- Advertisement -

“Besa” synon të formojë grup parlamentar, askush nuk pohon se do ta ndihmojë me deputetë

https://youtu.be/7eyhebHnNfQ Lëvizja Besa po synon që të ketë grupin e saj parlamentar, por tani për tani nuk...

Qëndrime të ndara për punësimet etnike, Bekteshi apelon: Politikanët ta lexojnë programin qeveritar

https://youtu.be/RWxYhMT3nvo Pas prezantimit të projekteve për katër vitet e ardhshme, theksi kryesor në konferencën për media të...

Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

https://youtu.be/544VIjF9mqA Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën e kemi pasur deri më...

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik të Shkëndisë që të kalojë

Mickoski mbetet, Janushevi largohet, Bordi iniciues dhe LSDM-ja vlerësojnë se ndryshmet janë vetëm teatro

https://youtu.be/ySjClHGuV5M Pas Komitetit të djeshëm Qendror të partisë opozitare, VMRO-DPMNE, krahas ndryshimit të një pjese të anëtarësisë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -