Sonte finalja e Ligës së Kampionëve

TË FUNDIT

Ndalohet lëvizja e automjeteve të rënda transportuese në aksin rrugor Tetovë-Kodra e Diellit

Komunikacioni nëpër rrugët e shtetit po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Borë me intensitet të dobët bie në Prilep...

Mot me vranësira dhe i ftohtë, në disa vende me të reshura të dobëta të borës

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë me erë të matur deri të përforcuar, ndërsa...

Interi gjunjëzoi Milanin

Emocione, gola, sherr, karton të kuq, por në fund triumfon Inter. Derbi i Milanos në Kupën e Italisë vishet zikaltër...

Kosnett: Marrëveshja e Washingtonit mbetet në fuqi

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë Philip Kosnett ka folur për marrëveshjen e Uashingtonit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim...

Donald Trump krijon zyrën e ish-presidentit në Florida

Donald Trump nuk është më president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por kjo nuk e ndalon atë të...

Erdhi momenti i shumëpritur në Ligën e Kampionëve. Sonte në orën 21 në Lisbon do të luhet në finalen e madhe e turnirit, në të cilin do të përballen kampionët e Francës dhe Gjermanisë Pari Sen Zhermen dhe Baernin (Munihut).

Interesant është fakti se për herë të parë nga viti 1998 kontesti për trofeun do të jetë në tërësi mes kampionëve në vendet e tyre, edhe pse turniri e mbanë këtë emër.

Parisienët arrijnë në finale për herë të parë në historinë e tyre dhe janë ambiciozë për të pasur sukses. Nga ana e tyre, Baerni do të luajë për herë të 11-të në duelin për trofeun, duke fituar pesë deri më tani. Bavarezët e befasuan botën me fitoren e tyre 8: 2 ndaj Barcelonës në çerekfinale, dhe nëse do të jenë sot të suksesshëm, ata do të përsërisin “fitoren” e tyre nga 2013.

Në dhjetë ndeshjet e tyre para finales, kolos i Mynihut regjistroi dhjetë fitore me një diferencë golash 42: 8 dhe nëse sot ka sukses, do të shkojë në histori si fituesi i parë i pamposhtur i trofeut të Ligës së Kampionëve. Milano u afrua me arritje të ngjashme në 1993, por nuk arriti në finale kundër Marseit.

Edhe PSZH edhe Baerni janë hegjemon në ligën e tyre, e cila deri më tani është përmendur si mangësi në Evropë, por ato janë në finale. Baerni ka fituar tetë tituj radhazi të Bundesligës, ndërsa për këtë periudhë parizianët kanë shtatë në Francë, duke lejuar që vetëm Monako në vitin 2017 t’i tejkalojë ato.

Në rrugën për në finale, Paris Sen-Zhermen tashmë ka mposhtur dy rivalët gjermanë – Borusia (Dortmund) në 1/8 e finaleve dhe RB Leipzig në gjysmëfinale dhe po përgatitet të kapërcejë të tretin.

Baerni gjithashtu u takua me rivalin e Ligës së 1, duke fituar gjysmëfinale kundër Lionit 3-0, por pati probleme serioze në fillim të ndeshjes.

Një tjetër pikë interesante është se të dy skuadrat udhëhiqen nga trajnerët gjermanë – Tomas Tuhel (PSG) dhe Hansi Flik (Baern).

Kushdo që fiton, do të thotë përfaqësuesi i katërt i profesionit të stërvitjes nga Republika Federale me një trofe në epokën e Ligës së Kampionëve, pas Otmar Heatsfeld, Jup Hejnkes dhe Jurgen Klop.

Përbërjet eventuale:

Paris Sen Zhermen: Riko, Kerer, Silva, Kimpembe, Bernat, Herera, Markinjos, Verati, Nejmar, Mbape, Di Maria.

Baerni i Munihut: Noer, Dejvis, Alaba, Boateng, Kimih, Tiago, Gorecka, Perishiq, Muller, Gnabri, Levandovski.

TË NGJAJSHME