“Softueri dhe dokumentet nuk janë shkatërruar”! Rasti i dytë që digjen institucionet shtetërore dhe nuk dihen shkaqet!

Must Read

Osmani: Në vijim kemi finalizimin e prioriteteve të kryesimit austriak për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka realizoi video takim me Ministrin Federal për Çështje Evropiane...

EULEX arrestoi Hysni Gucatin, konfirmon avokati

Kryetari i OVL- UÇK Hysni Gucati është arrestuar sot nga njësia speciale të EULEX-it. Këtë e ka...

Zaev: Besoj se me Bullgarinë do të gjejmë zgjidhje me të cilën dy palët do të jenë të lumtura

Kryeministri Zoran Zaev sot shprehu besimin se do të gjendet një zgjidhje me Bullgarinë me të cilën...
- Advertisement -

Shkatërrimi i hapësirave të Inspektoratit të mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor është rasti i dytë brenda dy vjetësh që zjarri kaplon institucione shtetërore.

Para dy vjetësh zjarri shkatërroi dokumentet në katin e katërt të Ministrisë së Drejtësisë.

- Advertisement -

Por as pas dy vjetësh nuk dihen shkaqet. Pyetëm në Prokurorinë Themelore Publike, por pa përgjigje.

Shkaqet nuk dihen as për rastin e djeshëm edhe pse informacionet fillestare thanë se shkaktar është instalimi elektrik.

- Advertisement -

“Vazhdon kontrolli edhe sot. Pasi të grumbullohen materialet, rasti kalon në Prokurori Publike”, njoftuan nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Invertari largohej kurse po sanohej edhe gypi i rrjetit të ngrohjes. Ende vinte erë zjarri.

- Advertisement -

Ka shpëtuar vetëm softueri sepse ka qenë larg dhe me këtë edhe raportet të cilat kanë qenë të ruajtura në formë online. Nëse Qeveria u siguron hapësira të reja, Inspektorati është i gatshëm të vazhdojë me punë prej nesër, siguroi drejtori Fejzulla Spahija.


“Të gjithë dokumentacionin e kemi. Do të thotë janë djegur zyrat, kompjuterët, softueri nuk është prekur se ka qenë shumë larg nga atje. E gjithë evidenca është ruajtur dhe nuk ka humbur asgjë. Prej nesër na duhen hapësira dhe të fillojmë atje ku kemi mbetur”, tha Fejzulla Spahija, drejtor i MJPH.

Për opozitën djegia e djeshme dhe ajo e para dy vjetëve janë të dyshimta. Thonë se po përpiqet të fshihen gjurmë nga  keqpërdorimi i raporteve nga projekte të Bashkimit Evropian. Akuzat janë të pabaza reagoi Spahija.


“Janë djegur dokumente që tregojnë se ka keqpëdorime të parave nga fondet evropiane, të cilat kanë qenë të arkivuara në këtë objekt”, theksoi Dimçe Arsovski, zëdhënës i VMRO-DPMNE-së.


“Ajo çfarë e thonë ata ajo është gabim, ne skemi punë me porjekte të Bashkimit Evropian. Opozita mund të flasë çfarë të dojë, por aty ska asgjë”, u shpreh drejtori i MJPH-së, Fejzulla Spahija.

Ndërkaq nga Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor kanë njoftuar se nga zjarri që shpërtheu dje në ora 7 të mëngjesit, janë shkatërruar tre zyra të Inspektoratit dhe zyra e Departamentit për komunikim të ministrisë. Të dëmtuara janë edhe zyrat e Agjencisë së Lajmeve MIA.  

- Advertisement -

Osmani: Në vijim kemi finalizimin e prioriteteve të kryesimit austriak për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka realizoi video takim me Ministrin Federal për Çështje Evropiane dhe Ndërkombëtare të Austrisë, Alexander...

EULEX arrestoi Hysni Gucatin, konfirmon avokati

Kryetari i OVL- UÇK Hysni Gucati është arrestuar sot nga njësia speciale të EULEX-it. Këtë e ka konfirmuar Tomë Gashi, avokat i...

Zaev: Besoj se me Bullgarinë do të gjejmë zgjidhje me të cilën dy palët do të jenë të lumtura

Kryeministri Zoran Zaev sot shprehu besimin se do të gjendet një zgjidhje me Bullgarinë me të cilën do të jenë të lumtura...

Regjistrimi do të nis në prill të vitit 2021, paralajmëron Kryeministri Zaev

Nuk do të ketë shtyrje të re të regjistrimit, ai do të zbatohet në prill të vitit 2021, është i vendosur kryeministri...

Prej nesër reshje të rrëmbyeshme lokale

Gjatë ditëve në vijim, posaçërisht nesër, si rezultat i aktivitetit të ciklonit, priten reshje të rrëmbyeshme lokale të shiut, në disa vende...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -