Array

S'ke disponim ! Ja zgjidhja

Must Read

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një...
- Advertisement -

Për përmirësim dhe ndjenjë më të mirë, kemi mbledhur një listë të ushqimeve të shëndetshme dhe efektet e tyre emocionale.

Në rastet kur gjërat definitivisht nuk shkojnë si duhet

- Advertisement -

Pure patatesh
Këto përmbajnë kromium kimike, gjë që rrit nivelet e serotoninës së trurit. (serotonin=hormone i lumturisë).

Avokado

Përveç faktit se është i butë dhe i shijshëm, avokado është një burim i mirë i folateve për reduktimin e lodhjes, konkretisht acidit folik.

Bajame
Ka një arsye pse magneziumi i cili gjendet në bajamet, është përdorur për trajtimin e depresionit për rreth 100 vite. Gjithashtu, kanë efekt edhe omega-3 acidet yndyrore që gjenden në arra.

- Advertisement -

Shalqiri
Këtu përgjigja është kaliumi, një mineral që ndihmon të mbajë presionin e gjakut të kufizuar.

Portokalli
Vitamina C është vërtetuar se ndihmon njerëzit në situata të vështira, siç janë testet e matematikës apo edhe të folurit në publik. Opsione tjera të ngjashme: boronica, dredhëza e fruta të tjerë.

- Advertisement -

Asparagus
Vitamina B do të ju qetësojë dhe do të ju mbajë në formë deri në veprimet tuaja të ardhshme.
Kur me të vërtetë keni nevojë për sasi të rekomanduar të gjumit

Kivi
E çuditshme, apo jo? Është efekti i serotonins që është treguar në hulumtimet se ndikon në përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe kohëzgjatjes së tij. Përfitoni nga ky rast dhe hani sa më shumë të mundeni.

Drithëra
Drithërat shkaktojnë prodhimin e insulinës, e cila rrit nivelin e sheqerit në gjak. Gjithashtu provoni: bollgur, oriz jasemini, bukë tërshëre.

Djathë
Provoni shembullin e Liz Lemon-s dhe hani nga një fetë djathë para gjumit. Kalciumi ndihmon në tru për prodhimin e melatoninës./

- Advertisement -

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...

Paralajmërime për stuhi, tornado, reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe erë të fuqishme në Kroaci dhe Ballkanin Perëndimor

Sistemi evropian për paralajmërim për mot të lig ESTOFEKS dha paralajmërim të shkallës së dytë për disa pjesë të Kroacisë dhe Ballkanit...

Arbër Isaku zgjedhet zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë

Prokurori Arbër Isaku do të jetë zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë në dy vitet e ardhshme. Vendimi për zgjedhje të zëvendëskryetarit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -