S’ka negociata për identitetin! Nga Bullgaria nuk ka propozim zyrtar për kompromis

TË FUNDIT

BE-ja filloi procedurë për kthimin në qarkullim të aeroplanëve Boing 737 Maks

Rregullatori evropian filloi proces për dhënien e licencës për kthimin në qarkullim të aeroplanëve Boing 737 Maks,...

Greqi, 2.135 raste të reja me Covid-19 dhe 101 viktima

Në 24 orët e fundit, në Greqi sërish është rritur numri i rasteve të vdekjes  nga Kovid-19,...

Austria planifikon të nisë vaksinimin për koronavirus

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë...

Pensilvania e konfirmoi fitoren e Bajdenit në zgjedhjet në SHBA

Pensilvania zyrtarisht e konfirmoi fitoren zgjedhore të demokratit Xho Bajden në shtet mbi Donald Trampin, një ditë...

Ahmeti: Gjykim ndaj UÇK-së, e jo ndaj individëve! “Gur mbas guri bëhet kalaja, fjalë pas fjale nis belaja”

https://youtu.be/_a_1XXERP0E Procesi gjyqësor që po zhvillohet në Hagë nuk është kundër individëve,...

“Nuk ka negociata për identitetin tonë” – kështu u shprehën presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri  Zoran Zaev. Nga Villa Vodno të dy theksuan se nga ana bullgare nuk ka ndonjë propozim zyrtar për kompromis.

“Nuk ka asnjë lloj përjashtimi dhe nuk mund të ketë lëshime nga interesat kombëtare dhe shtetërore që do të thotë: Nuk ka negociata për identitetin tonë”, deklaroi Stevo Pendarovski – kryetar i shetit.

Për kryeministrin Zoran Zaev nuk janë të pranueshme pretendimet se gjuha maqedonase buron nga gjuha bullgare.

“Nuk është e pranueshme, të presim dhe të shohim propozimin, mos të dëmtojmë procesin e bisedimeve gjithsesi duhet të jemi të mençur dhe në atë që kemi nënshkruar”, tha Zaev.

Bullgaria nuk mund të miratojë kornizën negocuese të BE për Maqedoninë e Veriut në formën e saj aktuale, u tha gazetarëve, Monistja e Jashtme Ekaterina Zaharieva ditën e djeshme. Zaharieva shtoi se pavarësisht spekulimeve në mediat maqedonase, Bullgaria as nuk ka dashur ndryshime kushtetuese dhe as nuk ka bërë kërkesa të reja.

TË NGJAJSHME