Array

Si ta qetësojmë bebën ?

Must Read

Spasovski: Po punohet për lehtësime ligjore për ata që s’kanë nënshtetësi

Qindra bashkëqytetarë, edhe pse jetojnë në Maqeodni para se vendi të fitojë pavarësinë nga Jugosllavia, ende nuk...

Fatmire Isaku merr postin e zëvendësministres së Punëve të Jashtme

Pas seancës së djeshme parlamentare ku u votuan zëvendësministrat, sot, nënkryetarja e PDSH-së, Fatmire Isaku mori postin...

Spasovski flet për gjobat e dhëna prej 50 eurove për Zeavin, Filipçen dhe Nikollovskin

Është e mjaftueshme që institucionet të funksionojnë dhe të mos bëjnë dallime në mes qytetarit të thjeshtë...
- Advertisement -

Nuk është e lehtë për nënat e reja. Pajtoheni? Bebet nganjëherë është aq vështirë t’i qetësoni. Ne ju sjellim disa këshilla se si t’i qetësoni bebet, të filloni të dini se nga çka kanë frikë.

Bebja qanë dhe me këtë duhet të pajtoheni. Nganjëherë është kjo edhe nga dëshira për të ‘kënduar’, dhe ushtrojnë telat e zërit. Por kjo mund të jetë edhe pse janë të uritur, nervozë, ju flihet, duhet të ndërrohen, kanë problem me tretje, kanë ftohtë, nxehtë, apo duhet të gogësinë…

- Advertisement -

Nuk ekziston ndonjë rregull universal se si t’i ndaloni bebet së qari. Megjithatë, mund të provoni ta qetësoni me ndihmën e disa truqeve dhe sigurisht të zbuloni pse janë duke qarë dhe nervoz. Kështu do të dini se si më lehtë ta qetësoni.

Hapat e parë
Kontrolloni më parë cili mund të jetë shkaku i qarjes së bebes (uria, ftohti, tretja…) dhe këto probleme mund t’i kaloni lehtë. Por, çfarë nëse bebja thjeshtë është nervoz dhe i shqetësuar apo nuk e dini për çfarë po qanë? Qetësojeni me këto truqe derisa nuk e kuptoni për çfarë bëhet fjalë apo derisa në fund të fundit konsultoheni me mjekun.

- Advertisement -

Sigurisht mund të provoni ta “ngatërroni” beben me ndihmën e lodrave, muzikës, këngës, lojës, fotografive… Por kjo nuk ndihmon gjithmonë,shkruan femra.net

Nëse bebja ka problem me tretjen qiteni lehtë përmbi duar dhe fërkojani shpinën. Mund të provoni ta qetësoni edhe në mënyrë që do të provoni ta qetësoni duke e marrë fortë në duar afër gjoksit dhe të provoni ta qetësoni duke marrë frymë lehtë. Jini këmbëngulës.

- Advertisement -

Thithësja
Për beben pasi që vije në botë të gjitha zhurmat janë të pazakonshme, më të qarta apo më të larta. Kjo mund ta shqetësojë. Ndezja e thithëses, ventilatorit, tharëses apo zhurma e shiut dhe valëve (që prodhojnë të ashtuquajturën zhurmë), mund edhe ti qetësojë. Sepse këto zhurma janë më të ngjashme me ato që i ka dëgjuar derisa ka qenë në barkun tuaj.

Ngasja
Merreni beben dhe dërgojeni në ngasje. Vibracioni, tingujt mbrapa dhe ndryshimet e vazhdueshme të sjelljes ia kujtojnë gjithashtu kohën kur urtë është “sjell” në barkun tuaj.

Ndryshimi
Bebet nganjëherë dëshirojnë pak ndryshim- dëshirojnë të shoqërohen edhe me prindër tjerë apo ndoshta me motrën tuaj, vëllai apo nënën. Lërini ata të provojnë. Gjithashtu, e mundshme është që të gjithë ju jeni të shqetësuar për diçka dhe nervozë e këtë e ndjenë edhe bebja andaj bëhet edhe ai nervoz.

Dilni nga shtëpia
Edhe pse keni frikë nga britma e bebes jashtë shtëpisë, kini në mendje që kjo mund ta qetësojë. Shkoni tek shoqja, kushërira, tek prindërit. Ndryshimi i rrethit, tinguj të rinj dhe aromat mund të zgjojnë imagjinatën e bebes dhe t’ia largojnë mëndët nga e qara.

Qetësimi
Ekzistojnë disa duda për qetësim në Pazar, të cilat, kur bebja i thith lëshojnë tinguj qetësues, të cilët ia kujtojnë bebes kohën kur është rritur i sigurt në barkun e nënës. Disa nëna provojnë edhe në këtë mënyrë t’i qetësojnë bebet e tyre.

- Advertisement -

Spasovski: Po punohet për lehtësime ligjore për ata që s’kanë nënshtetësi

Qindra bashkëqytetarë, edhe pse jetojnë në Maqeodni para se vendi të fitojë pavarësinë nga Jugosllavia, ende nuk kanë shtetësi. Mospasja e shtetësisë...

Fatmire Isaku merr postin e zëvendësministres së Punëve të Jashtme

Pas seancës së djeshme parlamentare ku u votuan zëvendësministrat, sot, nënkryetarja e PDSH-së, Fatmire Isaku mori postin e zëvendësministres së Punëve të...

Spasovski flet për gjobat e dhëna prej 50 eurove për Zeavin, Filipçen dhe Nikollovskin

Është e mjaftueshme që institucionet të funksionojnë dhe të mos bëjnë dallime në mes qytetarit të thjeshtë dhe ndonjë bartësi të funksionit...

Mungesa e mjeteve teknike në shkolla, Carovska e rëndësishme është që të filloj viti shkollor

Analizat e bëra nga Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) tregojnë se një pjesë e madhe e shkollave nuk kanë siguruar...

Në Zelandë të Re janë zbutur masat kundër virusit korona

Në Zelandë të Re janë zbutur masa të caktuara kundër virusit korona, pasi u ul numri i të sapoinfektuarve, kështu që prej...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -