Shtrenjtohet rryma për 7.4%, Komisioni Rregullator vendosi të mos shfuqizohet tarifa e lirë

Must Read

Uka Aliti: Dy veturat e EVN-së u dogjën njëra pas tjetrës pas mesnate

Për djegien e veturave të EVN-së, në vendngjarje ka folur edhe shefi i Njësitit të Kundëzjarrit në...

U vihet zjarri veturave në dy pikat e EVN-së në Tetovë!

Pas mesnatës, veturave të dy pikave të ndërmarrjes energjetike EVN u është vënë zjarri. Njëra veturë gjendet...

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar...

Faturat e qytetarëve për energji elektrike për muajin e ardhshëm do të jenë më të larta për 7.4%.Njeriu i parë i Komisionit Rregullator, Marko Bislimovski, siguron se kjo nuk do të ndikojë dukshëm mbi buxhetin e konsumatorëve. Me kërkesat e kompanive energjetike, rryma duhej të shtrenjtësohej për rreth 22%, por Komisioni nuk ka pranuar një gjë të tillë. Është hedhur poshtë edhe kërkesa për shfuqizim të rrymës së lirë.

- Advertisement -


“Unë e di se me këtë vendim ndikojmë mbi konsumatorët, edhe atë për një konsumim mesatar, respektivisht për një faturë prej 1.500 denarë rritja do të jetë rreth 100 denarë. Në periudhën në vijim, Komisioni Rregullator për Energjetikë, duke e pasur parasysh situatën me pandeminë, vendosi të mos shfuqizohet tarifa e lirë”, tha Marko Bislimovski, nga Komisioni Rregullator.

Si një nga arsyet për rritjen e çmimit në kohë pandemie me Kovid-19 është ajo se ka pasur konsumim të ulët të energjisë elektrike, për shkak se kompanitë nuk punuan. Njëra prej mënyrave për tejkalim të gjendjes së këtillë është ulja e TVSH-së, tha Bislimovski.

- Advertisement -


“Njëra prej mënyrave që të tejkalohet kjo situatë me rritjen e çmimeve të energjisë elektrike është rritja e subvencioneve për kategoritë në rrezik ose mund të bëhen analiza shtesë në lidhje me TVSH-në siç ndodhi vitin e kaluar me TVSH-në e ngrohjes qendrore çmimi i së cilës u ul nga 18 në 5%”, u shpreh Marko Bislimovski nga Komisioni Rregullator.

- Advertisement -

Përndryshe, nga ESM-ja kanë paraqitur humbje në nivel vjetor prej 17 milionë eurove, ndërsa MEPSO ka paraqitur humbje prej 11 milionë eurove, për shkak të eksportit të ulur si rezultat i jofunksionimit të kapaciteteve të mëdha industriale në vend dhe në vendet e huaja.

- Advertisement -

Latest News

U vihet zjarri veturave në dy pikat e EVN-së në Tetovë!

Pas mesnatës, veturave të dy pikave të ndërmarrjes energjetike EVN u është vënë zjarri. Njëra veturë gjendet në lagjen Potok dhe tjetra...

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar janë B.S 22 vjeç dhe...

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në bisedime për të arritur shumicën...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët të cilët kishin ardhur për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com