Array

Shtatë fëmijë të braktisur brenda 3 muajve

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Numri i familjeve të cilat kanë përfituar ndihmë sociale deri në tremujorin e dytë të këtij viti është 26 mijë e 947, me gjithsej 112 mijë e 563 anëtarë. Krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar numri i familjeve që kanë përfituar ndihmë sociale ka shënuar rënie për 2 mijë e 825 familje ose shprehur në përqindje 9.5%.

Ndërsa, numri i përfituesve nga pensionet bazë të moshës është 128 mijë e 190. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit paraprak, numri i përfituesve nga pensionet bazë të moshës është më i madh për 8 mijë e 663 ose shprehur në përqindje 7.2 %.

- Advertisement -

Numri i përfituesve nga pensionet kontribut pagues të moshës ishte 39 mijë e 47. Krahasuar me tremujorin e dytë të 2014, numri i përfituesve nga pensionet kontribut pagues të moshës është më i madh për 1 mijë e 711 ose shprehur në përqindje 4.6%.

Numri i fëmijëve të braktisur në tremujorin e dytë të këtij viti ishte 7. Krahasuar me TM2 2014, numri i fëmijëve të braktisur është më i vogël për 4 ose shprehur në përqindje 36.3%.

- Advertisement -

Ky publikim nga Agjencia e Statistikave të Kosovës ofron të dhëna për skemën e ndihmës sociale, skema te pensioneve bazë, pensioneve kontribut pagues, pensioneve për personat me aftësi të kufizuara, skemën e pensioneve të familjeve të dëshmorëve dhe invalidëve të luftës, të dhëna për numrin e fëmijëve të braktisur, të dhëna për shtëpitë për personat e moshuar dhe pa përkujdesje familjare etj.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -