Array

Shkaku kryesor për vdekshmërinë e femrave në vitin 2015

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Një studim i publikuar në revistën shkencore “Annals of Oncology” i drejtuar nga italiani Carlo La Vecchia, epidemiolog i Universitet të Milano, thotë se në vitin 2015 do të jenë më shumë fema që do vdesin nga kanceri në mushkëri se sa nga kanceri i gjirit.

Gjatë studimit janë analizuar të dhënat e 28 vendeve të Bashkimit Europian. Më saktësisht parashikohet se do të vdesin 90800 femra nga kanceri në mushkëri, përkundër 87500 të tjerave që mund të vdesin nga kanceri i gjirit.

- Advertisement -

Shkalla e vdekshmërisë së femrave nga kanceri në mushkëri është rritur në masën 9% nga viti 2009.

Megjithatë sipas studiuesit, meshkujt janë ata që dominojnë në shkallë vdekshmërie nga kanceri në mushkëri dhe se duhet pritur deri në vitin 2020 për t’u shënuar një përmbysje e mundshme, për shkak të rritjes së numrit të femrave që pinë duha

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -