Array

Shishja që lundroi në det 98 vjet

Must Read

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona...

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk...
- Advertisement -

Në kohën e mesazheve, gjetja e një shisheje në det për të transportuar një pusullë në kush e di se çfarë destinacioni, duket poetike. Dhe konsiderohet antike, nëse zbulohej se ajo pusullë i është dorëzuar valëve të detit më shumë se një shekull më parë mes vitit 1904 dhe 1906. Ajo që ka ripeshkuar shishen me sekretin e saj në brendësi, ka qenë ish-postierja Marianne Winkler, në ujërat e ftohta të ishullit gjerman Amurum.

Pasi e ka marrë, kishte arritur të lexonte fillimisht: “Thyejeni shishen”. Por gruaja nuk mund të mendonte se kishte në duar frytin e një eksperimenti të largët shkencor që mund të përfundojë në librat “Guiness”.

- Advertisement -

Është një mesazh që ka fituar kohën dhe ka kaluar stuhitë e fillim viteve 1900 dhe i është besuar një shisheje që është gjetur në ditët e sotme nga pensionistja gjermane. Në letër, e shkruar në anglisht, holandisht dhe gjermanisht, kërkohej të njoftohej vendi dhe data e gjetjes së objektit dhe t’i dërgohej gjithçka “Marine Biological Association” të Plejmauthit, në Angli për të marrë si shpërblim një monedhë.

Dhe zonja kështu bëri, me shumë dashamirësi zbuloi që shishja e saj kishte edhe 1019 “motra” të tjera të hedhura në Detin e Veriut mes vitit 1904 dhe 1906 gjatë një studimi shkencor mbi rrymat detare. Shumë nga ato mesazhe kanë pasur një fat më pak aventuresk: kanë përfunduar në rrjetat e peshkatarëve ose në plazhe në harkun e pak kohëve. Vetëm një ka mbijetuarrreth një shekull për të zbarkuar më pas në Gjermani.

- Advertisement -

Dhe Marianne Winkler nuk kënaqet nga monedha e premtuar: i ka kërkuar drejtuesve të çmimeve Guinness, njohjen për gjetjen e mesazhit më të vjetër mes atyre të hedhura në det, për të thyer rekordin në fuqi të një shisheje që ka lundruar për 98 vjet.

- Advertisement -

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona janë diagnostikuar me virusin korona.

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë për konfirmimin...

Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë, ne do të jemi me...

Transporti hekurudhor në Kinë, 108 milionë pasagjerë gjatë 11 ditëve të ardhshme!

Mbi 108 milionë pasagjerë pret të ketë shteti kinez në 11 ditët e ardhshme në transportin hekurudhor, shkaku i një feste kombëtare,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -