Array

SHBA ndihmon Ukrainën me avionë luftarak

Must Read

Ankand me piktura për të ndihmuar fëmijët me nevoja të veçanta

Drejtuesit e shoqatës “Bashkarisht mundemi”, në një press konferencë për media të mbajtur në hapësirat e press...

4 të vdekur dhe 48 raste të reja me Covid-19

4 pacientë të prekur me virusin korona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Maqedoninë...

Platforma për barazi gjinore: Aborti është shërbim shëndetësor i domosdoshëm edhe gjatë pandemisë

Platforma e barazisë gjinore kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që të miratojë protokolle mjekësore për zbatimin e...
- Advertisement -

Shtetet e Bashkuara do dërgojnë shumë shpejt në Europë avionë luftarak F-22 si pjesë e planit për t’i mbështetur anëtarët e NATO-së të cilët ndihen të demoralizuar nga intervenimi i Rusisë në Ukrainë.

Sekretari i forcave ajrore nuk ka dhënë një numër të saktë të avionëve që do dërgohen, datën apo lokacionin e dërgimit të fluturakeve.

- Advertisement -

James ndër të tjera ka thënë që dërgimi i fluturakeve do ju japë mundësinë pilotëve të F-22 të fitojnë më shumë përvojë në terrenin Europian. Forcat ajrore më parë i kanë përdorur fluturaket në Japoni dhe në Korenë Jugore.

Gjenerali Mark Welsh James, gjithashtu tha se kjo përvojë do i mundësojë avionëve të fluturojnë brenda dhe jashtë hapësirave që mund të përdoren në disa konflikte të ardhshme.

- Advertisement -

Avionët së pari hynë në përdorim në dhjetor të vitit 2005, ndërkaq F-22 i fundit ju është dërguar forcave ajrore në vitin 2012

- Advertisement -

Ankand me piktura për të ndihmuar fëmijët me nevoja të veçanta

Drejtuesit e shoqatës “Bashkarisht mundemi”, në një press konferencë për media të mbajtur në hapësirat e press qendrës së komunës së Gostivarit,...

4 të vdekur dhe 48 raste të reja me Covid-19

4 pacientë të prekur me virusin korona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë...

Platforma për barazi gjinore: Aborti është shërbim shëndetësor i domosdoshëm edhe gjatë pandemisë

Platforma e barazisë gjinore kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që të miratojë protokolle mjekësore për zbatimin e abortit mediamentoz, për të siguruar...

Përfundon intervistimi i Agim Çekut në Speciale

Intervistimi i ish-komandantit të UÇK-së, Agim Çeku, nga Gjykata Speciale ka përfunduar. Këtë e ka konfirmuar për portalin rtv21.tv avokati i tij,...

Sri Lanka ka kthyer kontejnerë me mbeturina të palejueshme në Britani

Sri Lanka i ka kthyer kontejnerët me mbeturina në Britaninë e Madhe, për të cilët Qeveria kumtoi se janë dërguar në kundërshtim...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -