SHBA miraton përdorimin e plazmës për trajtimin e Covid-19 – Trump: Kjo është ditë historike në luftën kundër korona virusit

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Presidenti amerikan Donald Tramp kumtoi se FDA urgjentisht e ka miratuar përdorimin e  plazmës së gjakut  te pacientët e shëruar me Kovid-19 në trajtimet me të infektuarit me koronavirus.

Në pres konferencën e jashtëzakonshme, Tramp këtë e quajti “moment historik në luftën kundër koronavirusit”.

- Advertisement -

“Kjo është me të vërtetë ditë historike. Bëhet fjalë për  terapi të fuqishme e cila mundëson transfuzion të antitrupave shumë të fuqishëm nga gjaku i pacientëve të shëruar që t’u ndihmojnë pacientëve të cilët luftojnë me infeksionin. Rezultatet tregojnë se ky trajtim është jashtëzakonisht i suksesshëm”, tha Tramp dhe u bëri thirrje  njerëzve të cilët janë shëruar nga Kovid-19 të dhurojnë plazmë të gjakut.

Trajtimi përfshin bartje të antitrupave nga pacienti i shëruar mbi pacientin e infektuar me Kovid-19.

- Advertisement -

Shtëpia e bardhë paraprakisht kumtoi se presidenti Donald Tramp do të shpallë “përparim të madh në trajtimin e koronavirusit”, pandemi  nga e cila në SHBA tashmë vdiqën  më shumë se 176.000 njerëz, ndërsa janë infektuar pothuajse 5,7 milion persona – më shumë se në cilindo vend tjetër në botë, citon “Zëri i Amerikës”.

Një ditë më parë, Tramp pa kurrfarë dëshmi, e akuzoi “shtetin”, përkatësisht “njerëzit  në hije” në Agjencinë amerikane për ushqim dhe ilaçe se “ua vështirësojnë punën  kompanive farmaceutike të gjejnë njerëz për testim të vaksinave dhe  trajtimeve”. Tramp në Tuiter madje  ka pohuar se  përfaqësuesit zyrtar të FDA-së “dukshëm bëjnë përpjekje për ta anuluar gjetjen e  përgjigjes së virusit deri pas zgjedhjeve, më 3 nëntor”.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -