SHBA: Mbi 4,4 milionë kërkesa për kompensim për të papunët për një javë

Must Read

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los...

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave...

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në...

Më shumë se 4,4 milionë punonjës në SHBA kërkuan kompensim javën e kaluar që erdhi si pasojë e largimeve nga puna në një vend ku ekonomia është pothuajse në pushim, si rezultat i masave për parandalimin e koronavirusit, kumtoi sot ministria e Financave.

Kjo është më pak se javën e kaluar kur 5.2 milion njerëz aplikuan për kompensime të tilla, por është akoma në një nivel historik të lartë.

Deri më tani, rreth 26 milion njerëz në SHBA janë regjistruar si të papunë në pesë javët pasi miliona punëdhënës u detyruan t’i mbyllnin dyert e tyre për shkak të paraqitjes së epidemisë së koronavirusit.

Ky është një numër i paparë deri më tani i aplikacioneve dhe është rezultat i masave të izolimit masiv në vend në përpjekje për ta ndaluar përhapjen e Kovid-19.

Një në gjashtë punëtorë amerikanë e humbi vendin e punës në mes të marsit, duke qenë shkalla më e lartë e papunësisë ndonjëherë. Ekonomistët parashikojnë që shkalla e papunësisë mund të arrijë 20 për qind në prill./MIA

- Advertisement -

Latest News

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave 89 kanë rezultuar pozitiv. Sipas...

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në rrjetet sociale në llogari të...

Zekiri: Te vëllau kam qenë për Bajram e jo për iftar

Muhamed Zekiri për TV21 tha se te vëllau i tij ka qenë për Bajram e jo për iftar, siç deklaroi Zaev.

Zaev: Zekiri është infektuar kur ka qenë në iftar te vëllau i tij

Sipas liderit të LSDM-së Zoran Zaev, nënkryetari i kësaj partie Muhamed Zekiri virusin korona e ka marrë kur ka qenë në iftar...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -