SHBA do të bojkotojë Lojërat Olimpike në Kinë

TË FUNDIT

Shtëpia e Bardhë tha se asnjë delegacion zyrtar zyrtar amerikan nuk do të dërgohej në Lojërat Olimpike në Kinë për shkak të shqetësimeve në lidhje me të drejtat e njeriut në kete vend aziatik

Me këtë rast u tha se atletët amerikanë mund të merrnin pjesë dhe do të kishin mbështetjen e plotë të qeverisë amerikane.

Kina ka thënë më parë se do të marrë “kundërmasa të vendosura” në rast të një bojkoti.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha muajin e kaluar se ai po shqyrtonte një bojkot diplomatik të kesaj ngjarjeje.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki konfirmoi bojkotin të hënën, duke thënë se administrata nuk do të kontribuojë në “fanfare” të Olimpiadës.

Bojkoti diplomatik i administratës Biden për Lojërat Olimpike Dimërore 2022 është shumë më i ulët se një bojkot i mëparshëm i SHBA-së në vitin 1980, kur ajo tërhoqi atletët e saj nga Lojërat Olimpike të Moskës për të protestuar kundër pushtimit sovjetik të Afganistanit nje vit më herët.

Bashkimi Sovjetik dhe aleatët e tij, nga ana tjetër, bojkotuan Lojërat Olimpike Verore të vitit 1984 të mbajtura në Los Anxhelos.

Zonja Psaki tha se qeveria amerikane nuk mendonte se “ishte hapi i duhur për të penalizuar atletët që kishin qenë duke u stërvitur për këtë moment”, por se mos dërgimi i një delegacioni zyrtar të SHBA në Lojërat e 2022 “mund të dërgonte një mesazh të qartë”.

Vetë SHBA-ja do të mbajë Lojërat Olimpike Verore në 2028 në Los Anxhelos.

Të dy ligjvënësit demokratë dhe republikanë kanë bërë thirrje për bojkot si një mjet për të protestuar kundër abuzimeve kineze të të drejtave të njeriut.

Bojkoti diplomatik u vlerësua shpejt nga politikanët nga të dyja anët e spektrit politik.

Senatori republikan i Utah-s, Mitt Romney, shkroi në Twitter se administrata Biden kishte “të drejtë të refuzonte” një prani diplomatike në Lojërat Olimpike.

Kryetarja e Dhomës Demokratike të Përfaqësuesve, Nancy Pelosi tha se ajo përshëndeti vendimin e administratës.

“Ndërsa ne duhet të mbështesim dhe festojmë atletët tanë, Amerika – dhe bota – nuk mund të japin imprimaturën tonë zyrtare në këto lojëra ose të vazhdojnë sikur nuk ka asgjë të keqe me mbajtjen e Olimpiadës në një vend që kryen gjenocid dhe shkelje masive të të drejtave të njeriut,” zonja Pelosi. tha.

Megjithatë, disa politikanë amerikanë thanë se besojnë se bojkoti diplomatik nuk është i mjaftueshëm. Senatori Tom Cotton, një republikan nga Arkansas, e quajti bojkotin diplomatik një “gjysmë masë” dhe argumentoi se administrata duhet të kishte zgjedhur të “bojkotonte plotësisht” lojërat.

“Bizneset amerikane nuk duhet të mbështesin financiarisht Partinë Komuniste Kineze dhe ne nuk duhet ta ekspozojmë Skuadrën e SHBA ndaj rreziqeve të një regjimi të neveritshëm që zhduk atletët e vet.”

Kongresmeni Tim Ryan, një demokrat i Ohajos, tha se ndërsa ai “është i lumtur që sheh administratën e Bidenit të ndërmarrë hapa për ta mbajtur Kinën përgjegjëse”, bojkoti diplomatik “nuk shkon aq larg sa duhet”.

“Kina ka demonstruar vazhdimisht se nuk e meritojnë nderin që lidhet me organizimin e Lojërave Olimpike dhe Lojërat duhet të priten diku tjetër”, tha zoti Ryan.

SHBA e ka akuzuar Kinën për represion ndaj ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane që jetojnë kryesisht në rajonin autonom të Xinjiang.

Tensionet janë rritur gjithashtu për mënyrën se si Kina ka vepruar për të shtypur liritë politike në Hong Kong, dhe për shkak të shqetësimit për tenistin kinez Peng Shuai, i cili ka akuzuar një zyrtar të lartë të qeverisë për sulm.

Shoqata e Tenisit të Grave javën e kaluar pezulloi të gjitha turnet në Kinë për shkak të “dyshimeve serioze” për sigurinë e zonjës Peng.

Vende të tjera, përfshirë Britaninë e Madhe dhe Australinë, thuhet se po shqyrtojnë bojkotimin.

Kina e përshkroi më herët mundësinë e një bojkoti si një dëshirë të mirë dhe një gjë e madhe, duke pasur parasysh se asnjë zyrtar amerikan nuk ishte ftuar ende në lojëra.

“Dua të theksoj se Lojërat Olimpike Dimërore nuk janë një skenë për qëndrime dhe manipulime politike,” tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian në një konferencë të rregullt për shtyp.