Seancë publike në Gjykatën e Apelit, për rastin “Sazdovski”

Must Read

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39.

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si...

Në Gjykatën e Apelit në Shkup, sot do të mbahet seancë publike për rastin “Sazdovski”. Lënda në këtë gjykatë vijon pas ankesave të parashtruara nga mbrojtja e të pandehurve Besir Bela dhe Skender Demiri, të cilët në prill të vitit 2019 u dënuan nga Gjykata Penale Shkup, me nga 19 vjet burg për vdekjen e Nikolla Sazdoskit. Për këtë vendim ankesë ka ngritur edhe prokuroria e Shkupit e cila kërkon dënim maksimal për të pandehurit.

Ngjarja midis të pandehurve dhe Sazdovskit ndodhi në qershor të vitit 2018 në stacionin e autobusit në vendbanimin Avtokomandë. I riu Sazdovski u dërgua në Qendrën Klinike, por pas dhjetë ditësh në komë ai vdiq. Përveç dënimit me nga 19 vjet burg, gjykata urdhëroi të pandehurit të paguanin dëmshpërblim familjes Sazdovski për dhimbjen shpirtërore që kishin përjetuar.

Nga ana tjetër, mbrojtja e të pandehurve këmbëngul se në këtë ngjarje nuk ka elemente për veprën penale “vrasje brutale”, por është veprim kriminal “dhunë”, siç u parashtrua edhe raporti fillestar.

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39. Sipas TRT Haber,...

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke thënë se e kupton zemërimin...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si zëvendësues potencial për teknikun në...

Dy persona me origjinë nga Kosova ndërrojnë jetë nga tërmeti në Izmir

Dy persona me origjinë nga Kosova vdiqën si pasojë e lëndimeve të marra pas rrëzimit të një ndërtese si rrjedhojë e tërmetit...

Shqipëria hapi spitalin e tretë për Covid

 Për shkak të numrit të rritur të të infektuarve, veçanërisht atyre të cilëve iu nevojitet mjekim spitalor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

More Articles Like This