Seancë e re për rastin “Target-Fortesa”

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Me prezantimin e dëshmitarëve të rinj sot në Gjykatën Penale Shkup është paraparë të vazhdojë procesi gjyqësor për rastin “Target-Fortesa”. Periudhën e kaluar me përjashtim më 3 nëntor seancat për këtë lëndë u shtynë për shkak të gjendjes shëndetësore të të akuzuarit Sasho Mijallkov, i cili ishte pozitiv ndaj Kovid-19. Në seancën e fundit për lëndën kryesore për përgjim  të paligjshëm u prezantuan dëshmi materiale nga ana e prokurorisë.

Procesin gjyqësor e udhëheq gjyqtarja Xheneta Begtoviq, kurse përfaqësues të prokurorisë janë Lençe Risteska, Trajçe Pelivanov dhe Artan Ajro.

Sipas aktakuzës, përmes tre sistemeve për përgjimin e komunikimeve në DSK, në periudhën nga viti 2008 deri në vitin 2015, 4,286 numra telefoni janë monitoruar në mënyrë të kundërligjshme për të cilat nuk janë lëshuar fare urdhëresa gjyqësore.

Komunikimi është ndjekur para se të lëshoheshin dhe pas skadimit të vlefshmërisë së urdhrave të gjykatës në 1,541 numra ose gjithsej 5,827 numra telefoni. Mbi 20 mijë qytetarë u përgjuan.

  • Tags
  • 3

TË NGJAJSHME