Array

Sa pare u mblodhën për të prekurit nga Down-sindrom

Must Read

I dyshuari për vrasjen e Sazdos u ekstradua në Maqedoni

I dyshuari për vrasjen e Nikolla Sazdovskit është ekstraduar dhe tani është në dispozicion të organeve të...

Austria blen 18 helikopterë italianë

Ministria austriake e Mbrojtjes mori vendim që të furnizojë 18 helikopterë nga Italia për nevojat e armatës,...

Shumë lumenj nën mesataren për muajin shtator

Shumica e lumenjve në vend tek të cilët sot janë kryer matje hodrologjike, tregojnë ulje të niveleve...
- Advertisement -

Shoqata “Down Syndrome Kosova” dhe shoqata “Autizmi”, njoftuan sot se gjatë mbrëmjeve të organizuara kanë arritur të grumbullojnë rreth 200 mijë euro, me kontributin e qytetarëve të Kosovës dhe të diasporës, përfaqësuesve të institucioneve dhe bizneseve, për ndërtimin e një qendre.

Drejtoresha e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, Sebahate Hajdini-Beqiri, sqaroi se duke marrë parasysh nevojën për shërbimet që kanë fëmijët e prekur me sindromën Down dhe Autizëm, si dhe duke parë mungesën e stafit profesional, morën iniciativën për ndërtimin e qendrës.“Në kuadër të mbrëmjes të organizuar nga Down Syndrome Kosova, vlera e mjeteve të grumbulluar deri më sot, është 60 mijë e 480 euro. Në kuadër të këtij projekti janë ofruar edhe shërbime dhe materialeve ndërtimore, e po ashtu janë ofruar edhe shërbime shëndetësore. Ndërsa ftojë të gjithë ata që premtuan donacione e që ende nuk i kanë realizuar, t`i ekzekutojnë në llogari të Shoqatës ‘Down Syndrome Kosova’ dhe shoqatës ‘Autizmi’”,ka thënë drejtoresha e shoqatës DSK, Sebahate Hajdini-Beqiri.

- Advertisement -

Ndërsa drejtori i shoqatës “Autizmi”, Cenë Krasniqi, tha se organizimi i këtyre dy mbrëmjeve është vetëm fillimi i realizimit të nevojave të këtyre komuniteteve.“Në mbrëmjen e organizuar nga shoqata Autizmi, janë premtuar 228 mijë euro, kurse të realizuara deri më tani janë rreth 170 mijë euro. Duhet të potencohet kontributi i madh i z.Rexhë Xhakli, i cili dha donacion 150 mijë e të cilat i ka deponuar. Por për tu vlerësuar është edhe donacioni i kolegjit ‘Mehmet Akif’, të mbledhura nga vet nxënësit”, ka thënë Krasniqi.

Javën e ardhshme, dy shoqatat do të takohen me kryetarin e komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, për të diskutuar rreth parcelës së premtuar nga Komuna e Prishtinës./ 21MEDIA

- Advertisement -

I dyshuari për vrasjen e Sazdos u ekstradua në Maqedoni

I dyshuari për vrasjen e Nikolla Sazdovskit është ekstraduar dhe tani është në dispozicion të organeve të ligjit në Maqedoni. 21-vjeçari u...

Austria blen 18 helikopterë italianë

Ministria austriake e Mbrojtjes mori vendim që të furnizojë 18 helikopterë nga Italia për nevojat e armatës, transmetojnë mediat lokale.

Shumë lumenj nën mesataren për muajin shtator

Shumica e lumenjve në vend tek të cilët sot janë kryer matje hodrologjike, tregojnë ulje të niveleve nën mesataren për muajin shtator.

Gjobiten 679 persona për mos mbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 679 qytetarë gjatë 24 orëve të kaluara në territorin e vendit, në lidhje me masën për mos mbajtjen e...

Qeveria britanike mohoi se kryeministri Xhonson javën e kaluar ishte në Itali

Qeveria britanike sot i mohoi informacionet në disa media se kryeministri Boris Xhonson javën e kaluar ishte në Itali, duke bërë të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -