Array

Rreth 40% e europianëve vuajnë nga problemet mendore

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

164 milionë qytetarë të Europës, ose 38,2% e popullsisë europiane është goditur nga një lloj forme e shqetësimeve mendore.

Numri i qytetarëve europianë, të cilët vuajnë nga problemet e ndryshme mendore po rritet gjithnjë e më shumë. Në Itali për shembull, ky problem prek 17 milionë persona. Ekspertët kanë vënë në dukje se si aspekti më alarmant për sa i takon trendit në rritje të vazhdueshme të patologjive psikiatrike, brenda vitit 2030, mund të jenë sëmundjet më të shpeshta në nivel global.Sipas disa të dhënave të paraqitura nga Vjena me rastin e Kongresit të Shoqatës Europiane të Psikiatrisë, vetëm 1 në 3 persona kurohet ose i drejtohet specialistëve.

- Advertisement -

Në veçanti vazhdojnë të rriten numrat e lidhur me depresionin (i cili prek rreth 7.2% të popullsisë europiane), shqetësime konjiktive si Alzheimer (3,5%) dhe shqetësimet e lidhura me abuzimin me alkoolin (3,4%).

Ekspertët kanë përcaktuar në të njëjtën strukturë të shoqërisë moderne rrënjët e kësaj errësire të keqe gjithnjë e në rritje: ndryshimet e shpejta dhe rregullat e kërkuara për t’i bërë ballë një bote në transformim të vazhdueshëm, peshojnë tek ekuilibrat dhe lumturia e individëve. Me pasoja dramatike sidomos për personat më të brishtë, si të rinjtë dhe të moshuarit: “Përballë një kompleksiteti në rritje të dinamikave sociale rriten edhe tensionet, ndërkohë që mungojnë gjithnjë e më shumë format amortizatore për të lehtësuar ankthin. Pra, është thelbësore që tashmë Europa të investojë më shumë për shëndetin mendor”, ka shpjeguar psikiatri Claudio Mencacci, drejtori i departamentit të neuroshkencave në Spitalin e Milanos.

- Advertisement -

Studimet e fundit kanë konfirmuar se e gjitha kjo përkthehet në një rritje të numrit të vetëvrasjeve. Tashmë ky numër në të gjithë botën është 800 mijë raste në vit.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -